Wszystkie specjalizacje

Materiały dotyczące wszystkich specjalizacji.

Interpretacja badań hormonów tarczycy

Kategoria:  Choroby wewnętrzne, Endokrynologia, Medycyna rodzinna
dodano:  rok temu wyświetleń:  981 komentarze: 5

Z prezentacji można przypomnieć sobie podstawową wiedzę o hormonach tarczycy oraz nauczyć się interpretacji powszechnie zlecanych badań - FT4 oraz TSH.

Przypadek kliniczny 2

Kategoria:  Choroby wewnętrzne
dodano:  rok temu wyświetleń:  212 komentarze: 0

W prezentacji przedstawiono przypadek 56-letniej otyłej pacjentki zgłaszającej się na Szpitalny Oddział Ratunkowy z bólem brzucha

Przypadek kliniczny

Kategoria:  Choroby wewnętrzne
dodano:  rok temu wyświetleń:  412 komentarze: 3

W prezentacji przedstawiony jest przypadek 66-mężczyny zgłaszającego się z bólem podudzia. Diagnostyka i proponowane postępowanie na podstawie Interny Szczeklika 2021.

Schemat zbierania wywiadu z pacjentem

Kategoria:  Choroby wewnętrzne, Dla studentów, Medycyna rodzinna
dodano:  rok temu wyświetleń:  699 komentarze: 9

W formie prezentacji przedstawiony jest schemat zbierania wywiadu z pacjentem. Przedstawione są najważniejsze pytania i częste błędy, które można popełnić przy zbieraniu wywiadu.

Jama ustna w chorobach genetycznych

Kategoria:  Dla studentów, Genetyka kliniczna, Inne, Ortodoncja, Stomatologia zachowawcza z endodoncją ...
dodano:  2 lata temu wyświetleń:  227 komentarze: 0

Wiele z chorób genetycznych objawia się także w jamie ustnej, dlatego wiedza lekarza stomatologa jest kluczowa w ukierunkowaniu diagnostyki, jak również podjęcia odpowiedniego leczenia.

Fluor w stomatologii

Kategoria:  Chirurgia stomatologiczna, Chirurgia szczękowo-twarzowa, Dla studentów, Implantologia stomatologiczna, Medycyna estetyczna ...
dodano:  2 lata temu wyświetleń:  1450 komentarze: 3

Fluor to pierwiastek. który dzięki swoim właściwościom kariostatycznym jest modulatorem przebiegu procesu próchnicowego oraz służy działaniom zapobiegającym próchnicy. Celem kursu jest zapoznanie z tematem fluoru w stomatologii i profilaktyki fluorkowej, może również służyć jako materiał powtórkowy do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK).

Kompendium wiedzy z torakochirurgii pod...

Kategoria:  Chirurgia klatki piersiowej
dodano:  2 lata temu wyświetleń:  484 komentarze: 0

Celem kursu jest przedstawienie najczęściej występujących zagadnień z obszaru torakochirurgii na Lekarskim Egzaminie Końcowym (LEK)

Diagnostyka próchnicy

Kategoria:  Dla studentów, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
dodano:  2 lata temu wyświetleń:  884 komentarze: 1

Wczesna diagnostyka zmian próchnicowych ma ogromne znaczenie dla wybrania najbardziej optymalnej metody leczenia. które zgodnie ze współczesnymi poglądami powinno zaczynać się od działań najmniej inwazyjnych. Ten kurs skierowany jest przede wszystkim dla studentów kierunku lekarsko-dentystycznego i omawia metody diagnozowania zmian próchnicowych oraz odpowiednie postępowanie terapeutyczne w konkretnych przypadkach.

Przypadek kliniczny 3

Kategoria:  Choroby wewnętrzne, Dla studentów, Gastroenterologia
dodano:  2 lata temu wyświetleń:  1019 komentarze: 1

Chora 39 letnia od 2 tygodni zgłasza ból podbrzusza, luźne biegunkowe stolce ok 4-8 dziennie, stany podgorączkowe 37,4-38'C.

Etiologia próchnicy

Kategoria:  Dla studentów, Stomatologia zachowawcza z endodoncją
dodano:  2 lata temu wyświetleń:  767 komentarze: 0

Kurs o etiologii próchnicy przeznaczony głównie dla studentów. Poznasz definicję próchnicy, dowiesz się, jakie czynniki mają wpływ na powstawanie próchnicy i jaki jest mechanizm jej powstawania.