Wideo z patomorfologii

Patomorfologia to gałąź medycyny obejmująca identyfikację i klasyfikację patologii na podstawie zmian morfologicznych tkanek i narządów. Jest pomostem między dziedzinami...
Patomorfologia to gałąź medycyny obejmująca identyfikację i klasyfikację patologii na podstawie zmian morfologicznych tkanek i narządów. Jest pomostem między dziedzinami podstawowymi a praktyką kliniczną.

Zajmuje się badaniem odstępstw od prawidłowej budowy ciała oraz badaniem przyczyn i mechanizmów wystąpienia choroby. Obiektem zainteresowań patomorfologów jest zrozumienie zaistniałych zmian, strukturalnych i czynnościowych, występujących w komórkach, tkankach i narządach wszystkich układów organizmu człowieka. W tym celu wykorzystują najnowocześniejsze techniki molekularne, mikrobiologiczne i immunologiczne. Analizują zmiany w makro i mikroskopowym wyglądzie komórek i tkanek z wycinków dostarczonych przez innych lekarzy po wykonanej biopsji, radykalnej operacji, czy sekcji zwłok.

Wyniki podane przez patomorfologów wspomagają stawianie rozpoznań, uławiają wybór optymalnego leczenia i ocenę stopnia zaawansowania choroby.
Obecnie patomorfologia jest podstawową specjalizacją lekarską. Konsultantem krajowym do spraw z zakresu patomorfologii jest Prof. dr hab. med. Radzisław Maciej Kordek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
więcej

Infekcje płuc- zapalenie płuc

wyświetleń: 1226 komentarze: 0
5

Film medyczny: patologia infekcji płuc.

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic

wyświetleń: 3755 komentarze: 0
5

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic jest chorobą autoimmunologiczną obejmującą tętnice średniego i dużego kalibru (zwłaszcza tętnice odchodzące od łuku aorty). Występuje najczęściej u starszych kobiet....

Tętniaki - definicja i rodzaje

wyświetleń: 5815 komentarze: 0
5

Tętniak jest patologicznym poszerzeniem naczynia, najczęściej spowodowanym osłabieniem jego ściany. Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju tętniaków są miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, nikotynizm i płeć...

Zaawansowany guz odbytnicy o nietypowym obrazie...

wyświetleń: 1706 komentarze: 0
3

Wykład na temat nietypowych obrazów mikroskopowych w guzie odbytnicy. Prezentuje prof. Anna Nasierowska-Guttmajer. Materiał zarejestrowany podczas VI Sympozjum Postępy w Chirurgii Kolorektalnej w Serocku,...

Zespół czarnej tarczycy

wyświetleń: 5458 komentarze: 0
5

Film prezentuje informacje na temat zespołu czarnej tarczycy, który przejawia się zabarwieniem miąższu tarczycy po stosowaniu minocykliny (antybiotyku z grupy półsyntetycznych tetracyklin).

Amyloidoza - histopatologia - wątroba

wyświetleń: 4298 komentarze: 0
5

Film przedstawia amyloidozę w obrazie histopatologicznym wątroby. Film z angielskim komentarzem autora.

Amyloidoza - histopatologia - wątroba

wyświetleń: 4228 komentarze: 1
5

Autor filmu omawia amyloidozę w obrazie histopatologicznym wątroby. Film z angielskim komentarzem autora.

Rak tarczycy - patomorfologia

wyświetleń: 3685 komentarze: 0
4.67

Wystąpienie dotyczy diagnostyki patomorfologicznej w raku tarczycy. Jaka jest przyszłość diagnostyki patomorfologicznej?

Rozproszone zwłóknienie śródmiąższowe - histopatologia...

wyświetleń: 10601 komentarze: 0
5

Film szczegółowo prezentuje rozproszone zwłóknienie śródmiąższowe w badaniu histopatologicznym płuca. Film w języku angielskim.

Organizujące się zapalenie płuc - histopatologia...

wyświetleń: 10811 komentarze: 0
5

Autor filmu przedstawia organizujące się zapalenie płuc w obrazie histopatologicznym płuca. Materiał zawiera komentarza autora w języku angielskim.