Ginekologia

Ginekologia to gałąź medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Do najczęstszych problemów z jakimi zgłaszają...
Ginekologia to gałąź medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Do najczęstszych problemów z jakimi zgłaszają się kobiety do ginekologów to zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne i zakażenia, potrzeba antykoncepcji, niepłodność, czy nowotwory narządu rodnego ( rak jajnika, rak szyjki macicy, mięśniaki macicy, rak trzonu macicy).

Diagnostyka ginekologiczna obejmuje badanie palpacyjne, badanie cytologiczne, ultrasonografię przezbrzuszną i transwaginalną, badanie poziomu hormonów i markerów nowotworowych we krwi. Badania można poszerzyć o diagnostykę inwazyjną tj.: biopsję błony śluzowej szyjki macicy, frakcjonowane skrobanie macicy, histeroskopia diagnostyczna (wziernikowanie macicy).

Zabiegi ginekologiczne wykonuje się metodą klasyczną przez laparotomię oraz mniej inwazyjne metody tj.: laparoskopia(wycięcie guzów i torbieli przydatków, mięśniaków macicy, endometriozy, plastyka zaburzeń statyki narządów płciowych), czy histeroskopia lecznicza (wycięcie zrostów, polipów, przegrody, mięśniaków podśluzówkowych). Wykonywanie operacji ginekologicznych jest także za pomocą robota medycznego Da Vinci – do tej pory w Polsce zostały przeprowadzone 4 histerektomie.
więcej

Kanały