Otorynolaryngologia

Otolaryngologia (laryngologia) to dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, zatok przynosowych, tchawicy, oskrzeli,...
Otolaryngologia (laryngologia) to dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, zatok przynosowych, tchawicy, oskrzeli, przełyku, głowy, szyi oraz przyległych do nich struktur, a także narządów zmysłów - słuchu, równowagi, węchu i smaku. Jest to podstawowa specjalność lekarska.

Do najczęstszych chorób w laryngologii zaliczamy: zapalenie ucha, szumy uszne, niedosłuch, chrapanie, polipy jamy nosowej, krwotok z nosa, urazy i złamania nosa, przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, zapalenie gardła, zapalenie krtanikrtani, zapalenie zatok, zawroty głowy i zaburzenia równowagi pochodzenia błędnikowego, zespół Sjögrena, nowotwory w obrębie głowy i szyi (rak krtani, ślinianki, szkliwiak).

W badaniu otolaryngologicznym korzysta się z otoskopu do oceny struktur ucha zewnętrznego i w pewnym zakresie także ucha środkowego, natomiast laryngoskopu do badania krtani i tchawicy. Są też urządzenia do badania słuchu odbiorczego (audiometry). Do oceny jamy nosowej służy rynoskopia przednia i tylna oraz endoskopia. Z kolei do diagnostyki zatok używa się standardowych metod obrazowania: zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej oraz wykonuje się endoskopię lub punkcję zatok.
więcej

Przegrodowe zapalenie błony śluzowej nosa

wyświetleń: 10324 komentarze: 0
4.29

Film przedstawia chirurgiczne leczenie słabo omawianego problemu klinicznego = uporczywego zapalenia błony śluzowej nosa. Autorem filmu jest Steven Houser.

Zrosty wewnątrznosowe po radioterapii

wyświetleń: 7602 komentarze: 0
5

Film prezentuje operację uwolnienia zrostów wewnątrznosowych powstałych po radioterapii z powodu niskozróżnicowanego raka części nosowej gardła. Autorem filmu jest dr Samuel Lipski.

Endoskopowa plastyka przegrody - wideo z zabiegu

wyświetleń: 24069 komentarze: 1
3.92

Wideo pokazuje instruktaż do endoskopowej septoplastyki.

Usunięcie kostniaka zatoki czołowej z dostępu...

wyświetleń: 29977 komentarze: 0
4.7

Film przedstawia przeznosowe endoskopowe usunięcie kostniaka zatoki czołowej lewej (kostaniak typu III w klasyfikacji Chiu i Kennedy'ego) z dostępu Draf IIb.  

Patologiczna dysfunkcja trąbki Eustachiusza

wyświetleń: 957 komentarze: 0
5

Film dotyczy przypadku medycznego, w którym pacjent doświadcza uczucia pełności w uszach oraz niezwykle głośnego słyszenia własnego głosu, oddechu, a nawet innych funkcji ciała.

Prawa stapedektomia

wyświetleń: 858 komentarze: 0
5

Wideo przedstawiające przypadek medyczny z operacją stapedektomii, wykonaną na prawym uchu. Stapedektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu lub modyfikacji strzemiączka (najmniejszej kości...

Interwencja typu DRAF 2B (4K)

wyświetleń: 6063 komentarze: 0
5

Wykonaliśmy interwencję typu DRAF 2B.

Septorhinoplastyka z zachowaniem ośrodków wzrostu

wyświetleń: 2256 komentarze: 0
5

Septorhinoplastyka u dzieci jest kontrowersyjnym tematem, wielu uważa, że ​​nosa nie należy operować do 18 roku życia, ale niedrożność nosa, bezdech senny to powszechne problemy, z którymi należy się...

O pochodzeniu zastosowania golarki artroskopowej...

wyświetleń: 1851 komentarze: 0
5

Ten krótki film promocyjny (historyczny) wyjaśnia, w jaki sposób golarka artroskopowa może być używana w ensoskopowej chirurgii zatok.

Minimalnie inwazyjna technika kieszonkowa przyciągająca...

wyświetleń: 2129 komentarze: 0
5

Film przedstawia minimalnie inwazyjną technikę kieszonkową przyciągająca magnes bez jego zakotwiczenia (Pr. P. Dolhen). https://link. springer.com/article/10. 1007/s00405-019-05746-5 

Użytkownicy

Kanały