Dermatologia

Dermatologia to podstawowa specjalizacja lekarska zajmująca się na schorzeniami skóry wraz z jej przydatkami (gruczoły, włosy i paznokcie). Dermatologia jest zintegrowana...
Dermatologia to podstawowa specjalizacja lekarska zajmująca się na schorzeniami skóry wraz z jej przydatkami (gruczoły, włosy i paznokcie).

Dermatologia jest zintegrowana z wieloma dziedzinami medycyny, ponieważ objawy skórne stanowią często manifestacje chorób układowych, immunologicznych (twardzina, toczeń rumieniowaty), genetycznych (albinizm), a nawet procesów nowotworowych (zespoły paraneoplastyczne).

Choroby skórne (dermatozy) obejmują różnorodne zmiany i grupy chorób tj.: zakażenia pasożytnicze (wszawica, świerzb), bakteryjne (czyrak, figówka, róża, liszajec, różyca, promienica, choroba kociego pazura), grzybicze (kandydozy), choroby wirusowe (opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna), choroby alergiczne skóry (pokrzywka, wypryski, atopowe zapalenie skóry), choroby gruczołów łojowych i potowych (trądzik, łupież, potówki), fotodermatozy, znamiona i nowotwory (włókniak, bliznowiec, czerniak złośliwy). Dermatolodzy zajmują się również leczeniem oparzeń i odmrożeń.

Do specjalistycznych badań diagnostycznych wykonywanych przez dermatologów należy dermatoskopia, czyli mikroskopia powierzchni skóry, wideodermatoskopia (uwidocznienie fragmentu skóry na ekranie komputera i zapisaniu tego obrazu w formie elektronicznej), badanie mykologiczne bezpośrednie i posiewy, badania w świetle lampy WOODA, badanie histopatologiczne zeskrobin lub wycinka zmiany, trichogram (mikroskopowe badanie korzeni włosów), trichoskopia (komputerowe badanie włosów i powierzchni skóry głowy), próby rumieniowe (badania nadwrażliwości na światło), badania immunologiczne (wycinki i określanie poziomu przeciwciał).

Konsultantem krajowym do spraw dermatologii jest Prof. dr hab. Andrzej Kaszuba z Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
więcej

Kanały