Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny zajmujący się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego. Jest podstawową specjalnością lekarską. W kompetencji kardiologów...
Kardiologia to dział medycyny zajmujący się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego. Jest podstawową specjalnością lekarską. W kompetencji kardiologów leży leczenie szeroko pojętej choroby niedokrwiennej serca (stabilne i ostre zespoły wieńcowe), zaburzeń rytmu serca i przewodzenia (częstoskurcze komorowe i przedsionkowe, zespoły preekscytacji, tachyarytmie zatokowe, migotanie i trzepotanie przedsionków, zaburzenia automatyzmu), wad zastawek (zwężenia i niedomykalność zastawki aortalnej, mitralnej i trójdzielnej, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej, wady złożone), wad serca (ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, tetralogia Fallota, przetrwały przewód tętniczy), chorób wsierdzia, chorób mięśnia sercowego (kardiomiopatie), chorób osierdzia (zapalenie, tamponada, torbiele), niewydolności serca oraz nadciśnienia tętniczego i płucnego.

Do specjalistycznych badań wykorzystywanych w diagnostyce kardiologicznej zalicza się elektrokardiografię, angiografię wieńcową, angiografię rezonansu magnetycznego, tomografię komputerową, scyntygrafię serca, echokardiografię, badania hemodynamiczne (cewnikowanie serca, pomiar pojemności minutowej serca, koronarografia).

Leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego skupia się na farmakoterapii oraz zabiegach kardiochirurgicznych, tradycyjnych bądź też małoinwazyjnych (np. przezskórne interwencje wieńcowe PCI).
więcej
Ocenę arytmii u dzieci, które przebyły zabiegi naprawcze VSD oraz ASD w oparciu o próbę wysiłkową
N/A

Ocenę arytmii u dzieci, które przebyły zabiegi...

Krzysztof Musialik

Specjalizacja:  Kardiologia
wyświetleń: 880 komentarze: 0
N/A

Artykuł prezentuje ocenę arytmii u dzieci, które przebyły zabiegi naprawcze VSD oraz ASD w oparciu o próbę wysiłkową.

Ramowy Program XV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
N/A

Ramowy Program XV Międzynarodowego Kongresu Polskiego...

Kongres PTK 2011

Specjalizacja:  Kardiologia
wyświetleń: 1730 komentarze: 0
N/A

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z ramowym programem Kongresu. Wersja szczegółowa zostanie opublikowana w najbliższym czasie. Program jest dostępny również na stronie: http://ptkardio2011.pl/ptk/pl/program

Kanały