Patomorfologia

Patomorfologia to gałąź medycyny obejmująca identyfikację i klasyfikację patologii na podstawie zmian morfologicznych tkanek i narządów. Jest pomostem między dziedzinami...
Patomorfologia to gałąź medycyny obejmująca identyfikację i klasyfikację patologii na podstawie zmian morfologicznych tkanek i narządów. Jest pomostem między dziedzinami podstawowymi a praktyką kliniczną.

Zajmuje się badaniem odstępstw od prawidłowej budowy ciała oraz badaniem przyczyn i mechanizmów wystąpienia choroby. Obiektem zainteresowań patomorfologów jest zrozumienie zaistniałych zmian, strukturalnych i czynnościowych, występujących w komórkach, tkankach i narządach wszystkich układów organizmu człowieka. W tym celu wykorzystują najnowocześniejsze techniki molekularne, mikrobiologiczne i immunologiczne. Analizują zmiany w makro i mikroskopowym wyglądzie komórek i tkanek z wycinków dostarczonych przez innych lekarzy po wykonanej biopsji, radykalnej operacji, czy sekcji zwłok.

Wyniki podane przez patomorfologów wspomagają stawianie rozpoznań, uławiają wybór optymalnego leczenia i ocenę stopnia zaawansowania choroby.
Obecnie patomorfologia jest podstawową specjalizacją lekarską. Konsultantem krajowym do spraw z zakresu patomorfologii jest Prof. dr hab. med. Radzisław Maciej Kordek z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
więcej
Liczba wyników
Sortuj wg
Rola patologów w zmieniającej się medycynie - wykład prof. Nasierowska
1

Rola patologów w zmieniającej się medycynie -...

wyświetleń: 3904 komentarze: 0
1

Wykład prof. Anny Nasierowskie-Guttmejer (prezesa Polskiego Towarzystwa Patologów, na temat roli patologów we współczesnej medycynie.

Liczba wyników
Sortuj wg