Chirurgia ogólna

Chirurgia ogólna to dział medycyny zajmujący się leczeniem operacyjnym. Jest to podstawowa specjalność lekarska, z której wyodrębniło się wiele podspecjalizacji...
Chirurgia ogólna to dział medycyny zajmujący się leczeniem operacyjnym. Jest to podstawowa specjalność lekarska, z której wyodrębniło się wiele podspecjalizacji m. in. torakochirurgia, chirurgia naczyniowa, chirurgia przewodu pokarmowego, kardiochirurgia, neurochirurgia, urologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia onkologiczna, chirurgia urazowa, ortopedia, czy transplantologia.

Praca chirurga skupia się głównie na przeprowadzaniu różnego rodzaju operacji, ponadto chirurdzy zajmują się opracowywaniem ran i zakażeń, udzielaniem doraźnej pomocy w stanach zagrożenia życia oraz opieką przed- i pooperacyjną.

Rozwój techniki pozwala na różnorodność metod przeprowadzania zabiegów chirurgicznych np.: za pomocą endoskopu, laparoskopu, robota chirurgicznego, czy z dostępu klasycznego.

Endoskopia umożliwia pobranie wycinków histopatologicznych, wykonywanie wewnątrznarządowej ultrasonografii oraz wykonywanie zabiegów tj.: polipektomii, opaskowania żylaków przełyku, protezowania, założenia gastrostomii, paliatywnych w leczeniu raka przełyku.

Laparoskopia, podobnie jak użycie robota chirurgicznego, daje możliwość odstąpienia od szerokiego otwierania powłok brzusznych, a w konsekwencji tego pacjent ma mniejszą ranę operacyjną, mniejszy ból pooperacyjny, istnieje mniejsze ryzyko zakażeń i innych powikłań, uzyskuje się lepszy efekt kosmetyczny w porównaniu do operacji klasycznych oraz czas hospitalizacji i rekonwalescencji jest znacznie skrócony.
więcej

Przepuklina pachwinowa skośna

wyświetleń: 10085 komentarze: 0
5

Powyższy film przedstawia plastykę skośnej przepukliny pachwinowej (PHS - Prolene Hernia System).

Cholecystektomia laparoskopowa - część 2

wyświetleń: 2246 komentarze: 0
5

Na filmie zaprezentowano cholecystektomię laparoskopową - część 2.

Laparoskopia diagnostyczna

wyświetleń: 8631 komentarze: 0
N/A

Przykłady laparoskopii diagnostycznych wykonanych w szpitalu w Hajnówce. Daje to możliwość pobierania materiału do badań diagnostycznych np. hist-pat.

Fundoplikacja sposobem Nissena

wyświetleń: 3491 komentarze: 0
5

Fundoplikacja Nissena wykonana w szpitalu w Hajnówce u osoby z chorobą refluksową przełyku.

Olbrzymia przepuklina rozworu przełykowego

wyświetleń: 4693 komentarze: 0
N/A

Przykład olbrzymiej przepukliny rozworu przełykowego widziana w trakcie laparoskopi wykonanej w szpitalu w Hajnówce. Chory był operowany. Bez powikłań wyszedł do domu.

Uszkodzenie lewej jamy opłucnowej w trakcie laparoskopii

wyświetleń: 6133 komentarze: 0
N/A

W trakcie laparoskopowej funduplikacji nissena może dojść do uszkodzenia lewej jamy opłucnowej. Uszkodzenie zaopatruje się szyciem i , jeśli to koniczne, drenażem jamy opłucnowej.

Przepuklina rozworu przełykowego

wyświetleń: 4625 komentarze: 0
4

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego za pomocą operacji laparoskopowej.

Appendektomia laparoskopowa

wyświetleń: 7307 komentarze: 0
N/A

Appendektomia laparoskopowa wykonana w szpitalu w Hajnówce.