Otorynolaryngologia

Otolaryngologia (laryngologia) to dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, zatok przynosowych, tchawicy, oskrzeli,...
Otolaryngologia (laryngologia) to dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, zatok przynosowych, tchawicy, oskrzeli, przełyku, głowy, szyi oraz przyległych do nich struktur, a także narządów zmysłów - słuchu, równowagi, węchu i smaku. Jest to podstawowa specjalność lekarska.

Do najczęstszych chorób w laryngologii zaliczamy: zapalenie ucha, szumy uszne, niedosłuch, chrapanie, polipy jamy nosowej, krwotok z nosa, urazy i złamania nosa, przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, zapalenie gardła, zapalenie krtanikrtani, zapalenie zatok, zawroty głowy i zaburzenia równowagi pochodzenia błędnikowego, zespół Sjögrena, nowotwory w obrębie głowy i szyi (rak krtani, ślinianki, szkliwiak).

W badaniu otolaryngologicznym korzysta się z otoskopu do oceny struktur ucha zewnętrznego i w pewnym zakresie także ucha środkowego, natomiast laryngoskopu do badania krtani i tchawicy. Są też urządzenia do badania słuchu odbiorczego (audiometry). Do oceny jamy nosowej służy rynoskopia przednia i tylna oraz endoskopia. Z kolei do diagnostyki zatok używa się standardowych metod obrazowania: zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej oraz wykonuje się endoskopię lub punkcję zatok.
więcej
Liczba wyników
Sortuj wg
Liczba wyników
Sortuj wg

Użytkownicy

Kanały