Alicja Dudek
- Wykształcenie
- lek.
- Grupa zawodowa
- lekarz
- Obszar zainteresowań
- Chirurgia bariatryczna, Chirurgia ogólna, Chirurgia onkologiczna, Dermatologia, Diabetologia, Dla studentów
- Wyświetleń
- 7007
- Biografia
- Medical student at Jagiellonian University Medical College. Member of student scientific circles. Current interests focused on bariatric surgery and telemedicine.
Publikowane materiały
Chirurgiczne leczenie otyłości
Blisko połowa polskiego społeczeństwa choruje na otyłość, a aż 1,5 miliona dorosłych Polaków choruje na otyłość olbrzymią (waga powyżej 120kg) i skrajnie olbrzymią (waga powyżej 150kg), zagrażającą życiu i zdrowiu. Ze względu, iż leczenie zachowawcze za pomocą właściwej diety i aktywności fizycznej bez wsparcia interdyscyplinarnego zespołu specjalistycznego nie przynosi satysfakcjonujących efektów leczenia, otyłość olbrzymią kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.
Wstrząs
Kurs z zakresu podstawowych umiejętności klinicznych. Wiedza na temat leczenia wstrząsów jest wymagana w każdej specjalizacji. Test po kursie wyznacza zagadnienia, które powinny zostać opanowane przez uczestnika kursu. Nabyte umiejętności podlegają samoocenie przez uczestnika
Zaburzenia wodno-elektrolitowe i równowagi...
Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej odnoszą się do wszelkich zaburzeń homeostazy organizmu, które wywołane są nadmierną utratą wody lub przewodnieniem oraz zmianami w gospodarce elektrolitowej organizmu. Zaburzenia wodno-elektrolitowe prowadzą do nieprawidłowego funcjonowania narządów wewnętrznych.
Zaburzenia psychiczne w okresie okołoporodowym
Okres ciąży oraz połogu to niezwykle ważny, ale również zmienny i trudny czas dla pacjentek. Zaburzenia psychiczne u kobiet po porodzie mogą pojawić się jako kontynuacja objawów choroby, która istaniała już wcześniej, jako jej nawrót lub zaostrzenie, ale mogą także pojawić się po raz pierwszy w życiu. Warto jest więc znać podstawowe zasady leczenia pacjentek po porodzie
Badania obrazowe dolnego odcinka przewodu...
Dolegliwości związane z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego są częstymi objawami występującymi u pacjentów. Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji może mieć kontakt z pacjentami wymagającymi skierowania i przeprowadzenia badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badania mogą być konieczne w szeregu różnych przypadków od drobnych zmian zapalnych, hemoroidów, przez polipy zapalne, krwawienia z przewodu pokarmowego, po diagnostykę chorób nowotworowych.
Narządy klatki piersiowej - rzutowanie
E-learning przeznaczony jest w szczególności dla studentów. Kurs stanowi omówienie topografii poszczególnych narządów klatki piersiowej. Skupia się na aspektach klinicznych znajomości topografii klatki piersiowej w celach poprawy umiejętności praktycznych, szczególnie prawidłowego osłuchiwania klatki piersiowej.
Człowiek w podeszłym wieku - co każdy lekarz...
Kurs porusza ważne aspekty starzenia się w kontekście biologicznym oraz psychologicznym. Każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji, w swojej karierze zawodowej będzie miał styczność z człowiekiem w wieku podeszłym. Warto zrozumieć psychologię starzenia się w celu zapobiegania izolacji w kontakcie terapeutycznym, a wręcz przeciwnie w celu budowania jak najlepszej relacji lekarz - pacjent (jak również lekarz - rodzina pacjenta).
Klasyfikacja nowotworów
Kurs przeznaczony jest dla studentów celem zrozumienia skal klasyfikacji nowotworów - grading i staging.
Zespół jelita drażliwego
Celem kursu jest poznanie etiopatogenezy i symptomatologii zespołu jelita drażliwego. IBS (Irritable bowel syndrome) to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że nawet charakterystyczne objawy zespołu jelita drażliwego mogą wskazywać na wiele innych schorzeń. Przed postawieniem rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej mającej na celu wykluczenie organicznego lub biochemicznego charakteru zmian.