Licho nie śpi, rak żołądka, rak przełyku

Oceń:
5
Ładowanie odtwarzacza... Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player
dodano:
rok temu
wyświetleń:
1558
specjalizacja:
Gastroenterologia

Opis materiału

Gastroskopia III 2015 rok.

Wskazania do badania: Bóle w nadbrzuszu, dyspepsja.  Videogastroskop wprowadzono do drugiej części dwunastnicy, której błona śluzowa jest prawidłowa. Opuszka bez zmian. Odźwiernik kształtny, drożny. Na kącie żołądka stwierdzono naciek z owrzodzeniem, z wałowatymi brzegami , obejmujący cały kąt żołądka, usztywniający i zniekształcajacy tę okolicę, pobrano liczne wycinki do badania hist- pat ( but 1 ), makrodkopowo podejrzenie npl. W górnej części trzonu, na fałdach krzywizny większej żołądka, kilkumilimetrowej średnicy, czerwone ubytki/zagłębienia błony śluzowej, wycinki do badania hist - pat but 2.W żołądku obecna wydzielina sekrecyjna, bez cech zalegania, spłukano i odessano. Endoskopia odwrócona z objawem dzwonu, bez cech przepukliny rozworu przełykowego przepony w badaniu na wprost. Wpust w badaniu na wprost zmian nie wykazuje. Linia Z położona na górnej granicy fałdów żołądkowych , regularna. Błona śluzowa przełyku bez zmian. Test ureazowy: po 5 mninutach ( + ) dodatni. Wnioski: Tu. ventriculi, npl. susp. Histopatologia: Adenocarcinoma.

Gastroskopia 29.08.2022. Wskazania do badania: Dysfagia. Stan po subtotalnej resekcji żołądka z powodu adenocarcinoma  ( 2015 ). Videogastroskop wprowadzono do zespolenia krótkiego kikuta części podwpustowej żołądka z jelitem cienkim, zespolenie, szerokie, prawidłowe, pętla do- i odprowadzają jelita o prawidłowej błonie śluzowej. Wpust w badaniu na wprost zmian nie wykazuje. Linia Z położona na górnej granicy fałdów żołądkowych , regularna. Przełyk z naciekiem, obejmującym 3/4 obwodu przełyku, naciek owrzodziały, martwica w dnie, rozciąga się na długości od 35-27 cm licząc od siekaczy, makroskopowo npl - pobrano wycinki - ściana nacieczonego przełyku sztywna i twarda przy biopsji. Krtań w ocenie niespecjalistycznej prawidłowa. Wnioski: Ca. oesophagii - weryfikacja histopatologiczna. Stan po subtotalnej resekcji żołądka z powodu adenocarcinoma. Histopatologia: w opracowaniu.

Komentarz: pacjent aktualnie lat 67, po operacji w 2015 roku pod opieką ośrodka onkologicznego, ostatnia gastroskopia 2018 rok. Od 3 miesięcy dysfagia pokarmów stałych. W okresie leczenia onkologicznego przebywał 3 lata w zakładzie karnym. Papierosy: tak, od dzieciństwa.

tagi: rak żołądka gastrektomia zespolenie żołądkowo jelitowe adenocarcinoma rak przełyku

Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej