Czy można wyleczyć pacjenta z wysokiej niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego endoskopowo?

Oceń:
5
Ładowanie odtwarzacza... Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player
dodano:
3 lata temu
wyświetleń:
1530
specjalizacja:
Gastroenterologia

Opis materiału

Pacjentka l. 79, z demencją, odżywiana od 2 lat przez PEG i częściowo drogą doustną, podopieczna ZOL (Zakład Opiekuńczo Leczniczy) przyjęta 12 października 2021 do szpitala powiatowego z kilkudniowymi chlustającymi wymiotami. Wywiad z chorą przed endoskopia trudny, właściwie niemożliwy do zebrania - miażdżyca, zły stan ogólny. W maju 2021 chora miała gastroskopię w tutejszej Pracowni Endoskopowej w toku diagnostyki anemii mikrocytarnej, która nie wykazała istotnej patologii błony śluzowej , "kapturek" PEG na przedniej ścianie żołądka na granicy trzonu i antrum. Opis aktualnej gastroskopii ( video powyżej ) z dnia 13 października 2021 : Apart wprowadzono do żołądka, uwidoczniono zaleganie zielonkawej treści płynnej- odessano 600 ml. Na ścianie przedniej obecna rurka od PEG, miejsce gastrostomii od strony światła żołądka prawidłowe, stwierdzono migrację rurki PEG zakończonej balonem do drugiej części dwunastnicy, powodujące wysoką niedrożność przewodu pokarmowego. Próba przemieszczenia PEG możliwa dopiero po odciągnięciu płyn z balona -spadnięty balon podciągnięto do przedniej ściany żołądka i ponownie napełniono go płynem. Oceniono górny odcinek przewodu pokarmowego. W drugiej części dwunastnicy niewielka odleżyna spowodowana przez balon przemieszczonego PEG. Opuszka dwunastnicy zniekształcona, prawidłowa. Błona śluzowa żołądka w całości zanikowa, ocena niekompletna z uwagi na zaleganie stałych resztek pokarmowych. Zatarta linia Z, dolna część błony śluzowej przełyku zaczerwieniona i rozpulchniona - wtórnie do zalegania i wymiotów. Środkowa i górna część przełyku bez patologii. Krtań w ocenie niespecjalistycznej prawidłowa. Wnioski z gastroskopii: Wysoka niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana okluzją dalszej części dwunastnicy przez balon przemieszczonej rurki PEG. Przywrócenie drożności przewodu pokarmowego przez wycofanie rurki PEG do właściwej pozycji. Komentarz do przypadku: pacjentka prawdopodobnie usunęła między majem a październikiem 2021 PEG zakończony kapturkiem, który został zastąpiony zgłębnikiem z balonem, w toku mało wnikliwej pielęgnacji/obserwacji zgłębnika nie zauważono jego przemieszczenia z żołądka do dwunastnicy. Gastroskopia tym razem okazała się zabiegiem diagnostyczno - terapeutycznym. Chora po powrocie do odżywiania drogą przez PEG i doustną, nawodnieniu i.v została wypisana po paru dniach do ZOL-u w stanie zadowalającym.
Badanie wykonała dr Ewa Paciura (rezydentka w trakcie zaawansowanej edukacji endoskopowej) przy moim merytorycznym wsparciu.

tagi: niedrożność PEG endoskopia przewodu pokarmowego gastroskopia edukacja gastroenterologia szkolenie gastroenterologia niedrożność przewodu pokarmowego endoskopowe leczenie niedrożności

Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej