Drenaż uszny obustronny

Oceń:
5
5 5 1
Ładowanie odtwarzacza... Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player
dodano:
6 lat temu
wyświetleń:
14572
specjalizacja:
Otorynolaryngologia

Opis materiału

W wysiękowym zapaleniu ucha środkowego niepodlegającym leczeniu zachowawczemu ponad 3 miesiące, a także w przypadku kieszonek retrakcyjnych u dzieci oraz niestabilnych kieszonek retrakcyjnych u dorosłych wskazane jest założenie drenażu wentylacyjnego ucha środkowego. Ma on na celu utrzymanie właściwego ciśnienia w jamie bębenkowej w sytuacji upośledzenia funkcji trąbki słuchowej.

W uchu prawym widoczna jest zaczerwieniona błona bębenkowa, którą nacina się na granicy dolnych kwadrantów błony bębenkowej w połowie odległości między pępkiem a pierścieniem, równolegle do niego. Następnie przepłukuje się solą fizjologiczną lub roztworem sterydu jamę bębenkową. Drenik uszny zakłada się najpierw wprowadzając przez nacięcie stopkę, a następnie ruchem wkręcającym pierścień dolny.

W uchu lewym widoczna jest kieszonka retrakcyjna w części wiotkiej oraz płyn wysiękowy. Po usunięciu woskowiny, nacina się błonę bębenkową na granicy dolnych kwadrantów, przepłukuje jamę bębenkową i lokuje drenik analogicznie jak w uchu prawym.

Operuje i komentuje: Prof. dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk

tagi: drenaż uszny ciśnienie jama bębenkowa

Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej