Wczesny rak odbytnicy, determinacja jednak jest wskazana.

Oceń:
5
Ładowanie odtwarzacza... Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player
dodano:
rok temu
wyświetleń:
1398
specjalizacja:
Gastroenterologia

Opis materiału

Pacjentka została skierowana z mojego gabinetu na powtórzenie kolonoskopii - vide wskazanai do kolonoskopii w opisie badania. Asystentka endoskopowa z którą współpracuję od wielu lat ma w zwyczaju kilka dni przed badaniem dzwonić do pacjentów celem potwierdzenia badania i udzielenia niezbędnych wskazówek dotyczacych np. przygotowania jelita do zabiegów. Pacjentka uznała w rozmowie telefonicznej , że miała już dwa badania w tym kolonoskopię  i była bliska rezygnacji z zaleconej ponownej kolonoskopii, ale determinacja mojej asystentki spowodowała , że  ostatecznie Pani lat 65 przyszła na badanie FSS.


Wskazania do FSS: Niejasny obraz w opisach endoskopowych zmiany dystalnej odbytnicy,  w kolonoskopii i po resekcji/biopsji proktologivcznej IV i VI 2022. Hist - pat IV 2022 po biopsji proktologicznej : adenoma tub+villosum + HGD, W  kolonoskopii VI 2022 opisano przerośnięte brodawki odbytu uwidocznione w inwersji wykonanej w odbytnicy poza tym bez zmia.


FSS: Leki ( premedykacja ) :bez. Tolerancja badania: dobra. Stopień przygotowania: dobry do FSS (Bostonx/x/3=3/3 ). Per rectum: Okolica zewnętrzna odbytu bez zmian. W zasięgu palca w dystalnej odbytnicy na godzinie 6 stej w pozycji horyzontalnej, wyczuwalne niewielkie zgrubienie potwierdzone w FSS -vide opis poniżej. Videokolonoskop wprowadzono do dystalnej esicy, której błona śluzowa jestprawidłowa. Dystalna i środkowa odbytnica bez zmian, W inwersji wykonanej w odbytnicy stwierdzono dwie, drobne , białe, gładkie, prawidłowe blizny po wycinkach endoskopowych i prawdopodobnie po resekcji proktologicznej zlokalizowane w dystalnej odbytnicy. W inwersji uwidoczniono także dwie zwłókniałe brodawki odbytu, większa na godzinie 6-stej w pozycji horyzontalnej pacjentki, nie budzą one niepokoju, ale w łączności z większą brodawką odbytu, a więc także  w łączności z linią grzebieniastą kanału odbytu stwierdziłem płaskiego, 8 mm średnicy polipa, o nieregularnym układzie dołeczków na jego powierzchni, krwawiącego kontaktowo przy spłukiwaniu strumieniem z water-jet ( zmina Paris 0-IIa , J-NET 2 B ) pobrano 1x wycinek do badania hist -pat, zmiana miekka przy biopsji. Wnioski: Polip 0-IIa dystalnej odbytnicy, weryfikacja hist - pat. ( Foto , nagranie video zmiany możliwe do udostępnienia  po dostarczeniunośnika pamieci typu pendrive ).


Hist - pat aktualny:rak gruczołowy sąsiadujący z grubym pasmem gładkomięśniowym.

tagi: rak odbytnicy wskazania do kolonoskopii kolonoskopia wskazania endoskopia przypadki FSS wskazania zmiany dystalnej odbytnicy odbytnica zmiany polip odbytnicy rak gruczołowy

Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej