Operacja przepukliny Grynfeltta metodą minilaparoskopową

Oceń:
5
dodano:
4 lata temu
wyświetleń:
1297
specjalizacja:
Chirurgia ogólna

Opis materiału

W filmie przedstawiono operację przepukliny Grynfeltta metodą minilaparoskopową.
Zespół: Diego Laurentino/L Lima, MD; Gustavo L. Carvalho, MD, PhD; Raimundo H. M. Furtado, MD; Gustavo H. Belarmino Goes (student).
Opis przypadku:
62-letni mężczyzna bez historii operacji w obrębie jamy brzusznej. Bezobjawowa przepuklina lędźwiowa została wykryta 2 lata temu, bez związku z urazem. W badaniu przedmiotowym stwierdzono obecność guza o średnicy 5 cm w okolicy lędźwiowej. W badaniu USG potwierdzono obecność przepukliny lędźwiowej Grynfeltta.
Pacjenta ułożono na lewym boku. Gaz do jamy otrzewnej wprowadzono przez pępek, do którego następnie wprowadzono trokar z kamerą. Wykonano niewielkie nacięcie w okolicy biodrowej lewej, przez które wprowadzono do przestrzeni przedotrzewnowej trokar "minilaparoskopowy" o średnicy 3 mm. Po preparacji przestrzeni przedotrzewnowej wprowadzono, nieco bardziej grzbietowo, drugi trokar "minilaparoskopowy" o średnicy 3 mm. Następnie kamerę wyjęto i wprowadzono do wypreparowanej przestrzeni przedotrzewnowej. Uwolniono zrosty worka przepuklinowego i umieszczono siatkę polipropylenową w przestrzeni przedotrzewnowej bez potrzeby fiksacji.
Wniosek: Podejście minilaparoskopowe jest bezpieczną i efektywną techniką do zaopatrywania przepukliny Grynfeltta.

tagi: przepuklina lędźwiowa przepuklina Grynfeltta laparoskopia


Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej