Endoskopowa hepaticogastrostomia pod kontrolą EUS [4/10]

Oceń:
N/A
Endoskopowa hepaticogastrostomia pod kontrolą EUS [4/10]
dodano:
2 lata temu
wyświetleń:
308
specjalizacja:
Gastroenterologia

Opis materiału

Pozaanatomiczny endoskopowy drenaż przezścienny/przezżołądkowy dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych.

Zabieg wykonany w dniu 05.07.2022 w Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej, Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, Collegium Medicum, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. 

74-letni chory z zaawansowanym guzem głowy trzustki w trakcie chemioterapii. 

W wywiadzie: stan po ECPW z protezowaniem dróg żółciowych protezą plastikową typu prostego (02.2022) z powodu dystalnego zwężenia przewodu żółciowego głównego oraz protezowaniu dwunastnicy (04.2022) z powodu niedrożność w przebiegu nacieku guza głowy trzustki na część zstępującą dwunastnicy. 

Z powodu objawów żółtaczki mechanicznej przerwano leczenie onkologiczne- chorego zakwalifikowano do leczenia endoskopowego. Z uwagi na brak możliwości dostępu do brodawki dwunastniczej większej- naciek nowotworowy oraz endoproteza dwunastnicza uniemożliwiały dostęp przezbrodawkowy do dróg żółciowych- chorego zakwalifikowano do pozaanatomicznego drenażu przezściennego dróg żółciowych pod kontrolą EUS.

W trakcie zabiegu we fluoroskopii widoczna była endoproteza dwunastnicza i plastikowa endoproteza żółciowa (obraz 1/10). Endosonograficznie uwidoczniono drogi wewnątrzwątrobowe lewego płata wątroby poszerzone do wielkości około 15 mm. Pod kontrolą EUS wykonano nakłucie igłą 19G poszerzonych  przewodów lewego płata wątroby- zaaspirowano ciemną zastoinową żółć, potwierdzając prawidłowe położenie końcówki igły w świetle przewodu. Podany kontrast, w trakcie cholangiografii zstępującej, wypełnił poszerzone przewody wewnątrzwątrobowe obu płatów wątroby oraz poszerzony przewód żółciowy główny, który w części dystalnej jest amputowany (obraz 2/10). Próby przeprowadzenia prowadnika przezżołądkowo, przez poszerzone drogi żółciowe do dwunastnicy, nie powiodły się (obraz 3/10). Nakłucie poszerzono cystostomem 10Fr (obraz 4/10). Przez wykonane w ten sposób zespolenie żołądkowo-żółciowe (hepaticogastrostomia) wprowadzono metalową endoprotezę samorozprężalną połowicznie powlekaną długości 10cm obserwując wypływ zastoinowej żółci (obrazy 5-8/10). Następnie przez protezę wprowadzono cewnik- podany kontrast wypełnił poszerzone drogi żółciowe obu płatów wątroby oraz przewód żółciowy główny swobodnie odpływając przez protezę przezścienną/ przezżołądkową do światła żołądka (obrazy 9,10/10). 

tagi: hepaticogastrostomia endoskopia endoterapia EUS drenaż dróg żółciowych edukacja endoskopia eus e-learning

Inne zdjęcia tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej