Endoskopowa choledochoduodenostomia pod kontrolą EUS [4/7]

Oceń:
5
Endoskopowa choledochoduodenostomia pod kontrolą EUS [4/7]
dodano:
2 lata temu
wyświetleń:
277
specjalizacja:
Chirurgia ogólna

Opis materiału

Pozaanatomiczny endoskopowy drenaż przezścienny/przezdwunastniczy dróg żółciowych zewnątrzwątrobowych.


82-letnia chora z żółtaczką mechaniczną w przebiegu zaawansowanego guza głowy trzustki. 


Zabieg wykonany w dniu 04.07.2022 w Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej, Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, Collegium Medicum, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. 


W wywiadzie: stan po ECPW z profilaktycznym protezowaniem przewodu trzustkowego głównego po nieskutecznej próbie dostępu przezbrodawkowego do dróg żółciowych (22.06.2022).


Zabieg wykonano echoendoskopem liniowym. Z opuszki dwunastnicy uwidoczniono endosonograficznie poszerzony przewód żółciowy główny, który jest amputowany na wysokości guza głowy trzustki. Pod kontrolą EUS, igłą 19G wykonano przezścienne nakłucie poszerzonego przewodu żółciowego głównego z opuszki dwunastnicy. Zaaspirowano ciemną zastoinową żółć, potwierdzając prawidłowe położenie końcówki igły w świetle przewodu. Podany kontrast, w trakcie cholangiografii zstępującej, wypełnił poszerzone przewody wewnątrzwątrobowe obu płatów wątroby oraz poszerzony przewód żółciowy główny, który w części dystalnej jest amputowany (obraz 1/7). Próby przeprowadzenia prowadnika przezściennie, przez poszerzone drogi żółciowe do dwunastnicy, nie powiodły się. Prowadnik wprowadzony przezściennie zapętlił się w okolicy wnęki wątroby i lewego przewodu wewnątrzwątrobowego (obraz 2/7). Nakłucie przezdwunastnicze poszerzono cystostomem 10Fr (obraz 3/7). Przez wykonane w ten sposób zespolenie dwunastniczo-żółciowe (choledochoduodenostomia) wprowadzono metalową endoprotezę samorozprężalną częściowo powlekaną żółciową długości 8 cm obserwując wypływ zastoinowej żółci (obrazy 4-7/7). 

tagi: choledochoduodenostomia EUS guz trzustki drenaż dróg żółciowych ECPW endoproteza samorozprężalna

Inne zdjęcia tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej