Pozostałość pęcherzyka żółciowego "klepsydrowego" wraz z towarzyszącą kamicą przewodową

Oceń:
5
Ładowanie odtwarzacza... Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player
dodano:
miesiąc temu
wyświetleń:
1241
specjalizacja:
Chirurgia ogólna

Opis materiału

Przypadek chirurgiczny wideo: Budowa anatomiczna pęcherzyka żółciowego jest wysoce zmienna - ważne, aby chirurg umiał zidentyfikować anomalie dotyczące obecności, kształtu i pozycji pęcherzyka, takie jak: agenezja, uchyłek, duplikacja, przegroda, pęcherzyk dwupłatowy, pęcherzyk o kształcie czapki frygijskiej, czy pęcherzyk "klepsydrowaty".  Niniejszy pęcherzyk żółciowy był opisywany od początków cholecystektomii, tak jak Morton opisał przypadek wrodzony w 1908 r., a Else szczegółowo opisał zwężenia nabyte i wrodzone prowadzące do deformacji klepsydry w 1914 r.

Opisujemy przypadek pozostałości pęcherzyka żółciowego "klepsydrowego" wraz z towarzyszącą kamicą przewodową. Niestety, pacjent przeszedł nieudaną ECPW i zdecydowaliśmy się na relaparoskopię, wycięcie pozostałości pęcherzyka żółciowego i laparoskopową eksplorację przewodu żółciowego wspólnego. W tym przypadku, po zakończeniu ekstrakcji kamienia, wszczepiliśmy stent, wykonaliśmy śródoperacyjną endoskopię w celu ustalenia położenia stentu i zamknęliśmy przewód żółciowy wspólny nad stentem. 

tagi: pęcherzyk żółciowy anatomia chirurgiczna kamica przewodowa techniki chirurgiczne laparoskopia ECPW przewód żółciowy wspólny


Natalia Kardas
Edytor

Natalia Kardas

lek.

Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej