Chirurgia robotyczna w przypadku sekwestracji wewnątrzpłatowej (segmentektomia lewego segmentu S6+10)

Oceń:
5
Ładowanie odtwarzacza... Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player
dodano:
miesiąc temu
wyświetleń:
3685

Opis materiału

Sekwestracja płucna jest schorzeniem, w którym segment lub płat dysplastycznej tkanki płucnej istnieje bez połączenia z resztą drzewa tchawiczo-oskrzelowego i otrzymuje anomalne ogólnoustrojowe zaopatrzenie naczyniowe, oddzielone od reszty płuc. Jest to zatem tkanka niefunkcjonalna. 


Są 2 rodzaje: wewnątrzpłatowa i zewnątrzpłatowa. Sekwestracja wewnątrzpłatowa charakteryzuje się obecnością w obszarze prawidłowego miąższu płuca, a całość jest pokryta wspólną opłucną trzewną. Częściej występuje w lewym płacie dolnym.  Około dwie trzecie sekwestracji wewnątrzoskrzelowych występuje w tylnym segmencie podstawy lewego płata dolnego. Występuje częściej, a zgłaszana częstość występowania wynosi od 75% do 86% wszystkich przypadków sekwestracji.


To wideo przedstawia przypadek sekwestracji wewnątrzpłatowej obejmującej zarówno segment górny (S6), jak i tylny segment podstawny (S10) lewego płata dolnego. Do przeprowadzenia minimalnie inwazyjnej operacji wykorzystano zrobotyzowany system chirurgiczny Da Vinci Xi. Powiększenie wideo i precyzyjne oprzyrządowanie systemu robotycznego były idealne do tego typu operacji.


Pacjent przeszedł nieskomplikowaną rekonwalescencję i został wypisany do domu 4 dni po operacji. Podczas wizyty kontrolnej 2 tygodnie po zabiegu pacjent powrócił już do pełnej aktywności i stwierdził, że nie odczuwa bólu i czuje się dobrze.


Operacja została zarejestrowana przy użyciu opartej na chmurze platformy Parallel Nexus.


Literatura: 1. Corbett HJ, Humphrey GM. Pulmonary sequestration. Paediatr Respir Rev. 2004 Mar;5(1):59-68.  2. Pryce DM. Lower accessory pulmonary artery with intralobar sequestration of lung; a report of seven cases. J Pathol Bacteriol. 1946 Jul;58(3):457-67.

tagi: segmentektomia chirurgia robotyczna sekwestracja płuc płat dysplastyczna tkanka płuc sekwestracja wewnątrzpłatowa


Julia Szlążek
Edytor

Julia Szlążek

lek.

Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej