Uroczyste Obchody Dni Rydygiera

Uroczyste Obchody Dni Rydygiera

Organizator: Towarzystwo Chirurgów Polskich / Wydawnictwo Czelej
Miejsce: Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, 87-100 Toruń / Chełmno, PL
www: idź
Termin: od: 2020-06-05 do: 2020-06-05
Koszt: Udział bezpłatny
Program: zobacz
Wyświetleń: 41

Wydarzenie to ma na celu uczczenie postaci tego jednego z najwybitniejszych polskich i światowych chirurgów, naukowca oraz autora wielu innowacyjnych technik operacyjnych stosowanych do dzisiaj. Jego wkład w rozwój polskiej medycyny akademickiej jest niezaprzeczalny, a organizacja w 1889 r. w Krakowie pierwszego Zjazdu Chirurgów Ziem Polskich dała początek Towarzystwu Chirurgów Polskich, które w tym roku obchodzi 130-lecie istnienia.

Nadchodząca uroczystość ma szczególnie znamienny charakter, gdyż przypada w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Ludwika Rydygiera. Obchody zostały zaplanowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, z którego pochodził.

Wydarzenie zainauguruje Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Toruniu. Następnie zapraszamy wszystkich uczestników do Chełmna – miasta, gdzie m.in. kształcił się i wrócił po stażach Ludwik Rydygier, aby założyć zakład leczniczy i prywatną praktykę. Jego klinika należała wtedy do najnowocześniejszych na ziemiach polskich, a 10 lat pracy tam spędzonych było najbardziej twórczym okresem w Jego medycznej biografii. Najważniejszymi punktami programu będą więc nadanie Prof. Ludwikowi Rydygierowi honorowego obywatelstwa miasta Chełmna, złożenie kwiatów pod Jego pomnikiem oraz krótkie zwiedzanie miasta „śladami Ludwika Rydygiera”. Uroczystości zakończą się w Dusocinie, miejscu urodzenia zasłużonego dla tego regionu światowej sławy chirurga.

Następne spotkania Dni Rydygierowskich odbędą się w Krakowie we wrześniu bieżącego roku, a w październiku planowane jest złożenie kwiatów na Jego grobie we Lwowie.

Mając na uwadze rangę obchodów oraz niezwykłą postać, którą chcielibyśmy godnie upamiętnić, mamy wielką nadzieję, że zechcecie Państwo stać się częścią tego doniosłego wydarzenia.


Z poważaniem,
Prof. dr hab. n. med. Marek Jackowski
Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia