
Maciej Śmietański
- Wykształcenie
- lek.
- Grupa zawodowa
- lekarz
- Obszar zainteresowań
- Chirurgia ogólna
- Wyświetleń
- 16294
- Biografia
- Specjalista II° z chirurgii ogólnej. Autor i współautor 36 prac naukowych z dziedziny leczenia przepuklin. Specjalizuje się w zabiegach w obrębie jamy brzusznej (operacje żołądka, jelit, pęcherzyka i dróg żółciowych, nerek, śledziony itp.) i powłok jamy brzusznej (przepukliny pachwinowe i udowe oraz brzuszne i w bliznach pooperacyjnych), operacjach rekonstrukcyjnych brzucha (w rozległych ubytkach pooperacyjnych w przedniej ścianie jamy brzucha) oraz zabiegach laparoskopowych także w dziedzinie przepuklin pachwiny i brzusznych.
Koordynator prac Zespołu Leczenia Przepuklin Kliniki Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 2000-2009. W latach 2001-2002 doradca Pomorskiej Kasy Chorych (w dziedzinie W latach 1999-2004 współpracownik European Union Hernia Trialists Collaboration, od roku 2005 współbadacz przepuklin w ramach programu LAPSIS (pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego), od 2006 uczestnik i współpracownik European Surgical Panel (w dziedzinie leczenia przepuklin), w latach 2004-2005 pierwszy Dyrektor Wykonawczy i twórca statutu Polskiego Klubu Przepuklinowego, obecnie Członek Rady Naukowej PKP, od 2007 członek Zarządu European Hernia Society, od 2009 członek Zarządu Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Obecnie Kierownik programu HAL 2010 mającego na celu poprawę jakości leczenia przepuklin brzusznych (metoda laparoskopowa) finansowanego przez Unię Europejską w ramach 7-go programu ramowego UE w obszarze Innowacyjna Gospodarka.
Autor i współautor 36 prac naukowych z dziedziny leczenia przepuklin (w tym Polskiego nazewnictwa i klasyfikacji przepuklin, Polskiego Standardu Leczenia Przepuklin i opracowań epidemiologicznych na terenie Województwa Pomorskiego w latach 1997-2003). Uzyskał nagrodę za dokonania naukowe na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego w Turynie w roku 2005. Doktoryzował się w roku 2002 na podstawie pracy dotyczącej użycia implantów syntetycznych w chirurgii przepuklin. Obecnie prowadzi 6 programów autorskich dotyczących zaopatrzenia przepuklin.
Publikowane materiały
Profilaktyka przepuklin okołostomijnych - czy mamy standard postępowania?
Wykład na temat profilaktyki przepuklin okołostomijnych. Prezentuje prof. Maciej Śmietański. Materiał zarejestrowany podczas VI Sympozjum Postępy w Chirurgii Kolorektalnej w Serocku, 16-18 marca 2017r.
Problem profilaktycznego implantu w kontaminowanym polu operacyjnym
Dr hab. n. med. Maciej Śmietański prezentuje wykład pt. "Problem profilaktycznego implantu w kontaminowanym polu operacyjnym". Materiał zarejestrowany podczas V Sympozjum "Postępy w chirurgii...
Operacja przepukliny sposobem Sublay metodą otwartą
Operacja przepukliny w dolnej części linii pośrodkowej ciała. Chora po wcześniejszej operacji ginekologicznej. Operacja wykonana sposobem Sublay, metodą otwartą. Do rejestracji obrazu wykorzystano kamerę...
Operacja przepukliny pachwinowej prawostronnej - metoda Lichtensteina
Film prezentuję operację przepukliny pachwinowej prawostronnej metodą Lichtensteina. Zabieg wykonany z użyciem siatki. Film prezentuję kompletną procedurę, zgodnie z wytycznymi - Europejskie Towarzystwo...
Operacja pierwotnej przepukliny pępkowej metodą laparoskopową IPOM
Film prezentuję operację pierwotnej przepukliny pępkowej metodą laparoskopową IPOM. Na materiale operator dr Maciej Śmietański prezentuje sposób przygotowania i mocowania (fiksowania) siatki.
Operacja pierwotnej przepukliny pachwiny sposobem TAPP
Przeprowadzając zabieg korekcji przepukliny pachwinowej lewostronnej sposobem TAPP (Transabdominal Pre-peritoneal) używa się 3 trokarów. W prezentowanym przypadku są to trokary: 10mm, 5mm, 5mm. W operacji...