Laparoskopowa niska resekcja guza odbytnicy ze zmodyfikowanym zespoleniem odbytniczym - alternatywa dla TaTME

Oceń:
5
5 5 2
Ładowanie odtwarzacza... Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player
dodano:
2 lata temu
wyświetleń:
2202
specjalizacja:
Chirurgia onkologiczna

Opis materiału

Laparoskopowa niska resekcja guza odbytnicy ze zmodyfikowanym zespoleniem odbytniczym - alternatywa dla TaTME. Operacje laparoskopowe powodują mniejszy uraz okołooperacyjny, szybszy powrót do zdrowia pacjentów i doskonały efekt kosmetyczny w porównaniu do operacji klasycznych. Onkologiczny gwarantem danej techniki chirurgicznej jest całkowite wycięcie mezorektum, które rozwinięto w ciągu ostatnich lat z podejścia transanalnego. Autor opisuje technikę uważaną za alternatywę dla techniki TaTME; odpowiednią w bułgarskich warunkach. Stosowanie tej techniki optymalizuje rezultaty, nie zmniejszając jakości interwencji.
49-letnia kobieta z potwierdzonym guzem odbytnicy 6 cm powyżej linii grzebieniastej zgłosiła się do kliniki. Radioterapia neoadjuwantowa została ukończona 7 tygodni wcześniej. W historii histerektomia konwencjonalna rok temu.
Operację przeprowadzono używając trzech portów wprowadzonych - 1. podpępkowo (10mm), 2. operacyjny (10mm) i 3. w prawej linii środkowoobojczykowej. Po obejrzeniu jamy otrzewnej nie stwierdzono zmian wtórnych do pierwotnego nowotworu. Do preparowania użyto LigaSure - aż do dna miednicy. Całkowite wycięcie mezorektum zostało wykonane podczas pierwszej części operacji. Po wprowadzeniu transanalnie narzędzi wycięto próbkę. Wykonano pełnościenne zespolenie jelitowe. Operację zakończono wyłonieniem ileostomii pętlowej przez prawy dolny port. Dren do jamy Douglasa wprowadzono przez port o średnicy 5 mm. Całkowity czas operacji wyniósł 145 minut. W dzień po zabiegu wróciły ruchy perystaltyczne i pacjentka zjadła posiłek. Pacjentka została wypisana w czwartej dobie po operacji.
Wnioski: przedstawiona metoda zapewnia mniejszy uraz okołooperacyjny i szybszy powrót do zdrowia pacjenta. Użycie niestandardowych rozwiązań optymalizuje rezultaty, nie zmniejszając jakości interwencji. Przedstawiona metoda może stanowić alternatywę dla klasycznej operacji TaTME.
Dane kontaktowe:
Dr. Svilen Maslyankov, University Hospital "Alexandrovska", Medical University – Sofia, e-mail: drm@mail.bg, tel.+359887416128.

tagi: resekcja odbytnicy TaTME guz odbytnicy resekcja transanalna całkowite wycięcie mezorektum


Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej