II Kongres Zdrowia Psychicznego

Organizator: http://www.kongreszp.org.pl/organizer.html
Miejsce: Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Warszawa, Polska
www: idź
Termin: od: 2019-06-03 do: 2019-06-03
Koszt: Nie określono
Wyświetleń: 583

Kongres Zdrowia Psychicznego jest ruchem, który skupia wokół siebie lekarzy i pacjentów, psychologów i rodziny osób chorych, pracowników pomocy społecznej, humanistów, filozofów, socjologów, wszystkich zainteresowanych poprawą sytuacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Dramatyczny stan psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce, oraz ciągłe odkładanie realizacji jej niezbędnej i systemowej reformy, poprzez pełne wdrożenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, powoduje że chorzy często nadal leczą się w warunkach uwłaczających ludzkiej godności, a w wielu miejscach Polski właściwa pomoc jest praktycznie niedostępna. Problem dotyczy dużej części społeczeństwa ponieważ z badań wynika, że około 25% populacji korzysta okresowo z pomocy psychologicznej bądź psychiatrycznej. Chcemy mieć wpływ na reformę polskiej opieki psychiatrycznej.

Choroby psychiczne obarczone są bardzo silnym stygmatem, osoby po kryzysach psychicznych są marginalizowane społecznie lub same się izolują. Stygmatyzacja pogarsza jakość ich życia, powoduje obniżenie statusu ekonomicznego, ogranicza dostęp do ważnych zasobów jak zatrudnienie, edukacja, opieka medyczna, zwiększa ryzyko samobójstwa. Dyskryminacja osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego jest istotnym problemem społecznym, ponieważ dotyczy dużej części społeczeństwa, nie tylko samych chorych, ale także ich rodzin, bliskich i znajomych. Powoduje, że osoby zdrowe, u których pojawia się problem psychiczny, później zgłaszają się po pomoc – wydłuża się czas nieleczonej choroby, co pogarsza rokowanie. Na skutek wykluczenia społeczeństwo traci wartościowe jednostki, które mogłyby w różnych aspektach przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa, a inwalidyzacja generuje większe koszty pomocy społecznej. Stygmatyzacja jako zjawisko dotykające grup mniejszościowych powoduje osłabienie siły i jakości więzi społecznych, wszyscy wtedy tracimy jako społeczeństwo. Chcemy to zmienić, aby zmniejszyć straty związane z tym problemem.

Profilaktyka zdrowia psychicznego to zaniedbana część działań profilaktycznych w ochronie zdrowia. Powinniśmy skuteczniej zapobiegać samobójstwom, które często są skutkiem braku pomocy w kryzysie i nieskutecznego systemu opieki. Powinniśmy edukować dzieci jak mają dbać o swoje zdrowie psychiczne, tak jak uczymy je myć zęby. Powinniśmy edukować społeczeństwo, aby zmniejszyć siłę piętna związaną z kryzysem psychicznym, żeby ci, którym się to przytrafi, w porę zgłaszali się po pomoc. Chcemy jako Kongres Zdrowia Psychicznego zająć się edukacją społeczną.

KIEDY: 3 czerwca 2019. GDZIE: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Podczas Kongresu odbędzie się Sesja Plenarna, poświęcona głównie kwestii reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego oraz trzy Sesje Satelitarne: „Pomoc Społeczna”, „Psychiatria Dzieci i Młodzieży” oraz „Profilaktyka i Promocja Zdrowia”. Na potrzeby Kongresu zarezerwowano 5 sal w PKiN i przewidziano 1,5h przerwę lunchową.

UCZESTNICY: Na Kongres przyjedzie około 1000 osób z całego kraju. Będą wśród nich profesjonaliści i użytkownicy psychiatrii, przedstawiciele pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i międzynarodowych, stowarzyszeń samopomocowych i stowarzyszeń profesjonalnych zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz humaniści, którym leży na sercu zdrowie psychiczne w szerokim tego słowa znaczeniu.

tagi: psychologia zdrowie psychiczne

Wydarzenie archiwalne

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia