Odległe echa traumy z przeszłości - perspektywa międzygeneracyjna w pracy z rodzinami

Organizator: MM Pracownia Pomocy Psychologicznej dla Dzieci Młodzieży i Rodzin
Miejsce: Sopot, Polska
www: idź
Termin: od: 2015-10-24 do: 2015-10-25
Koszt: Nie określono
Program: zobacz
Wyświetleń: 774

Charakter i zakres szkolenia

Celem szkolenia będzie omówienie znaczenia przeżyć traumatycznych z przeszłości, przekazu międzygeneracyjnego i ich wpływu na życie pacjenta i członków jego rodziny. Przeżyta trauma może pozostawać głęboko ukryta lub gwałtownie się ujawnić. Zarówno jej ukrywanie jak i ujawnienie, mogą nasilać u pacjenta rozmaite objawy. Może uniemożliwiać pacjentowi oraz rodzinie sięganie do własnych źródeł siły. Uważna interwencja terapeuty jest wówczas niezbędna. W trakcie pracy warsztatowej uczestnicy zapoznają się z metodami określającymi, jak przeprowadzić pacjenta i jego rodzinę przez proces identyfikowania, zrozumienia i zasymilowania trudnych przeżyć. W jaki sposób integrować trudne wspomnienia z przeszłość z obecnym życiem.

Forma zajęć

Szkolenie prowadzone będzie w formie pracy warsztatowej w małych podgrupach, bądź parach. Teoria zostanie zilustrowana przykładami z pracy klinicznej osoby prowadzącej zajęcia.

Program szkolenia

1. Rodzina jako system zanurzony w przeszłości – znaczenie traumatycznych historii rodzinnych: co oprócz traumy jest przekazywane między pokoleniami, przekazy międzygeneracyjne jako źródło siły jednostki.
2. Teorie międzygeneracyjne: mechanizmy przekazów międzypokoleniowych, rozumienie przekazów międzypokoleniowych z perspektywy poszczególnych szkół terapeutycznych, naukowe dowody na istnienie przekazów międzygeneracyjnych.
3. Obciążenie międzygeneracyjne i jego wpływ na dziecko: jego autonomię, indywiduację, separację, objawy psychopatologiczne, radzenie sobie z wyzwaniami okresu adolescencji.
4. Czy praca z przekazami międzygeneracyjnymi jest ważna tylko z perspektywy terapii rodzin - znaczenie przekazów międzygeneracyjnych w terapii indywidualnej.
5. Jak korzystać z pracy genogramowej.
6. Tajemnice rodzinne, "trup w szafie": co w rodzinie staje się tabu, jak z tym pracować, o szkodliwości i użyteczności tajemnic rodzinnych.
7. Rodzinne mity, opowieści, przekazy, delegacje – praca terapeutyczna.
8. Elementy pracy własnej uczestników szkolenia z własnymi przekazami rodzinnymi.
9. Kwestie prawne i etyczne.

tagi: trauma terapia rodzinna Obciążenie międzygeneracyjne

Wydarzenie archiwalne

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia