Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Uczestnicy poszerzą swoją wiedzę dotyczącą nadużyć seksualnych- zasadami kontaktu z ofiarą przemocy seksualnej- dzieckiem i adolescentem, zasadami współpracy z rodziną, innymi specjalistami, zastosowaniem technic i narzędzi pracy terapeutycznej. Zajęcia będą prowadzone metodami aktywnymi (warsztat). Uczestnicy będą mieli okazję pracować nad studium przypadku pacjentów po traumie seksualnej, wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych dotyczących metod i technik terapeutycznych, planowania strategii interwencji i terapii w sytuacji przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży.
Adresaci:
Adresatami szkolenia są osoby zawodowo zajmujące się pracą terapeutyczną z dziećmi i młodzieżą ofiarami wykorzystania seksualnego. Szczególnie zapraszamy psychologów, terapeutów, pracowników służby zdrowia i instytucji pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych. Szkolenie przeznaczone jest dla specjalistów posiadających podstawową wiedzę z zakresu tematu wykorzystania seksualnego i diagnozy małoletnich ofiar.
Program:
1. Ofiara nadużyć seksualnych.
2. Skutki nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży.
3. Uraz psychiczny i jego następstwa.
4. Fazy nadużycia wobec dziecka.
5. Skutki nadużyć z dzieciństwa w dorosłym życiu.
6. Rodzinne mechanizmy nadużyć seksualnych.
7. Zasady kontaktu z dzieckiem i adolescentem w sytuacji wykorzystania seksualnego.
8. Współpraca z rodziną i uczestnictwo w terapii.
9. Formy pomocy psychologicznej dziecku wykorzystywanemu seksualnie i jego rodzinie.
10. Cele terapii dzieci wykorzystywanych seksualnie:
- poczucie bezpieczeństwa i przywrócenie zaufania dziecka do dorosłych
- umiejętność rozpoznawania i wyrażania własnych uczuc I emocji
- bezpieczne rozładowanie własnych emocji negatywnych wobec sprawcy
- odzyskanie poczucia siły i kontroli
- akceptacja siebie i swojego ciała
- poczucie własnej wartości
- umiejętności interpersonalne.
11. Obszary pracy terapeutyznej z małoletnią ofiarą wykorzystania seksualnego.
12. Narzędzia i techniki terapii dzieci wykorzystywanych seksualnie (praca warsztatowa)
- pierwsze spotkanie z małoletnią ofiarą
- techniki usprawniające komunikację
- techniki wzmacniające autonomię
- praca terapeutyczna z emocjami
- praca terapeutyczna z wykorzystaniem technic poznawczych i psychoedukacji
- techniki wzmacniające poczucie zaufania, nadzieję, relację przywiązania
- techniki wzmacniające kontrolę zachowań i przerwanie autodestrukcyjnych, krzywdzących zachowań.
13. Konstruowanie programów terapeutycznych i modele pracy zachodnich ośrodków terapii dla dzieci i młodzieży wykorzystywanych seksualnie
14. Analiza stadium przypadku.
15. Prezentacja materiału filmowego - dyskusja.
Trener:
Agnieszka Juszczyk-Mirek - biegły sądowy w zakresie psychologii klinicznej dzieci i dorosłych oraz seksuologii, psycholog kliniczny, psychoterapeuta systemowy, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, superwizor i trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Specjalizuje się w diagnozie i opiniowaniu ofiar i sprawów gwałtów, molestowania i innych przestępstw seksualnych. Współpracuje w zakresie opiniowania z sądami we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Kłodzku, Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim. Kwalifikacje i doświadczenie w obszarze opiniowania, oceny zeznań świadków, diagnozy psychologicznej i seksuologicznej, typowania sprawców, psychologii sądowej i seksuologii sądowej zdobywała w trakcie studiów i szkoleń specjalitycznych: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Ekspertyz Sadowych im. Prof. Jana Sehna w Krakowie, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Fundacja Dzieci Niczyje, oraz na licznych konferencjach i szkoleniach Sekcji Seksuologii Sądowej Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Pracowni Seksuologii Klinicznej i Społecznej Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu. Prowadzi interwencję kryzysową, psychoterapię systemową indywidualną, grupową, terapię rodzin i par, zajęcia psychoedukacyjne i szkolenia. Pracuje w ujęciu systemowym z rodzinami z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami psychosomatycznymi. Specjalizuje się w terapii zaburzeń lękowych, depresyjnych, psychotycznych, psychoterapii zaburzeń seksualnych, zaburzeń ASD I PTSD. Prowadzi sesje debriefingowe Critical Incident Stress Debriefing (CISD) dla specjalistów zajmujących się zawodowo ratownictwem i interwencją kryzysową oraz ofiar, grup dotkniętych kryzysem. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, International Critical Incident Stress Foundation (ICISF), International Association for Suicide Prevention (IASP). Pracuje w kilku Poradniach Zdrowia Psychicznego. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe w zakresie Seksuologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz w CMKP Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii w Warszawie. W zakresie umiejętności psychoterapeutycznych kształciła się także w Szkole Terapeutycznej Psychoterapia Systemowa Indywidualna i Rodzinna WTTS (kurs podstawowy i kurs zaawansowany), Terapia Rodzin - Polski Instytut Ericksonowski, Terapia Małżeństw i Par - Polski Instytut Ericksonowski, Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie, Studium metod pracy z ofiarami przemocy seksualnej, ich rodzinami i opiekunami - Fundacja Dzieci Niczyje, Studium Opiniowania Psychologiczno-Sądowego - Fundacja Dzieci Niczyje, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii.
Wydarzenie archiwalne