Metoda dialogu motywującego

Organizator: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii
Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Termin: od: 2014-10-18 do: 2014-10-18
Koszt: 350 - 350 ZŁ
Program: zobacz
Wyświetleń: 2098

Dialog motywujący/Terapia motywująca (DM/TM) to niezwykle interesująca, nowatorska metoda pracy z trudnym pacjentem. Oparta jest na podejściu humanistycznym, terapii systemowej, terapii poznawczo-behawioralnej, psychologii inspiracji i psychologii motywacji. Jej twórcami są prof. William Miller i prof. Stephen Rollnick. Polega na takim oddziaływaniu terapeutycznym, aby wzmocnić w pacjencie jego efektywne zaangażowanie w leczenie i wprowadzanie istotnych zmian w życiu.
Szczególne zastosowanie znajduje w obszarach odnoszących się do złożonych, długotrwałych i trudnych do zmiany problemów, jak samodestrukcyjne ryzykowne zachowania. Terapia motywująca coraz częściej stosowana jest wspólnie z innymi programami rehabilitacji psychologicznej np. wtórnej prewencji w leczeniu pacjentów z różnymi dolegliwościami somatycznymi czy w trakcie rehabilitacji osób z urazami lub chorobami narządów ruchu.
Dialog Motywyjący znacząco wpływa na efekty terapii uzależnień, m.in. zwiększa prawdopodobieństwo podejmowania leczenia, wzmacnia aktywne uczestnictwo w terapii, zmniejsza zjawisko oporowania, zwiększa motywację w okresie po zakończeniu terapii, umożliwiając stawianie sobie kolejnych celów, budowanie więzi z rodziną, rozwijanie zainteresowań itp.

Adresaci:
Szkolenie adresowane jest do profesjonalistów: nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów, pracowników pomocy społecznej, świetlic, oraz studentów - szczególnie ostatnich lat pedagogiki, psychologii, resocjalizacji i innych kierunków społecznych.

Program:
1. Podstawy teoretyczne dialogu motywacyjnego
a) Czym jest motywacja?
b)co wplywa na motywacje klienta
c) definicja dialogu motywacyjnego

2. Zasady dialogu motywacyjnego:
a)zwalcz odruch naprawiania,
b)zrozum motywację klienta,
c)słuchaj klienta,
d)podbuduj klienta

3. Podstawowe umiejętności kliniczne wykorzystywane w terapii Dialogu Motywującego
a) OARS- Open-ended questions, Affirmations, Reflections, Summaries
b) ćwiczenia praktyczne narzędzi OARS

4. Komunikacja w Dialogu Motywującym- ćwiczenia praktyczne
a) słuchanie odzwierciedlające
b) bariery komunikacyjne
c) odzwierciedlenia ukierunkowujące

5. Fazy zmiany w DM i praca z klientem znajdujacym sie w danej fazie.

6. Układanie planu zmiany razem z klientem.

7. Zastosowanie narzędzi OARS- ćwiczenia praktyczne
a) pytania otwierające
b) dowartościowania
c) podsumowania

8. Budowanie języka zmiany- rozpoznawanie, wzmacnianie, wydobywanie

9. Postępowanie z oporem

10. Plan sesji i strategie terapeutyczne

11. Techniki pracy terapeutycznej z ambiwalencją u klienta

12. Udzielanie informacji

13. Pytania kluczowe

14. Negocjowanie planu leczenia

15. Superwizja przypadków, ćwiczenia praktyczne w dialogu motywującym.


Trener:
Dorota Werner - pedagog, psychoterapeutka, certyfikowany instruktor i specjalista terapii uzależnień Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, superwizor i trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Członek Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracuje w kilku Poradniach Zdrowia Psychicznego, opiniuje na potrzeby orzecznictwa sądowego w sytuacji nadużyć seksualnych. Specjalizuje się w interwencji kryzysowej terapii ofiar przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i współuzależnionych, DDA. W terapii zajmuje się osobami w sytuacji kryzysu, problemami zaburzeń depresyjnych, lękowych, zaburzeń somatyzacyjnych. Prowadzi terapię indywidualną i grupową dzieci i osób dorosłych, terapię rodzin, zajęcia psychoedukacyjne i szkolenia. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Opolskim oraz Studia Podyplomowe w zakresie Seksuologii Klinicznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Umiejętności psychoterapeutyczne kształciła m.in. w: Studium Pomocy Psychologicznej - Instytut Psychologii Zdrowia Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - Instytut Psychologii Zdrowia Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Szkole Terapeutycznej Polskiego Instytutu Ericksonowskiego, Studium metod pracy z ofiarami przemocy seksualnej, ich rodzinami i opiekunami - Fundacja Dzieci Niczyje, Studium Opiniowania Psychologiczno-Sądowego - Fundacja Dzieci Niczyje. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla trenerów i terapeutów grupowych z zakresu konstruowania programów terapeutycznych i prowadzenia terapii grupowej dla osób z zaburzeniami odżywiania - z problemem anoreksji, bulimii i kompulsywnego objadania się.

Wydarzenie archiwalne

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia