Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Niniejsze szkolenie zapozna uczestników z najnowszymi regulacjami prawnymi dot. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zadaniami zespołów interdyscyplinarnych, oraz praktyczną wiedzą, jak rozpoznawać zjawisko przemocy w rodzinie, jak postępować w kontakcie z osobą doświadczającą przemocy, dzieckiem ofiarą przemocy, sprawcą przemocy, jak prowadzić interwencję kryzysową w sytuacji przemocy w rodzinie.
Adresaci:
Na szkolenie zapraszamy członków zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych, oraz specjalistów pomocy psychologicznej, służby zdrowia, oświaty, służb policji pracujących z ofiarami i sprawcami przemocy w rodzinie.
Program:
1. Budowanie i funkcjonowanie zespołów interdyscyplinarnych
a) cele, zadania
2. Prawne aspekty funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych.
3. Dokumentowanie pracy zespołów interdyscyplinarnych: rejestrowanie i archiwizowanie prowadzonych działań; ewaluacja pracy zespołu.
4. Korzyści wynikające z zespołowego i interdyscyplinarnego rozwiązywania problemów społecznych.
5. Jak wzmocnić skuteczność działań zespołów interdyscyplinarnych
a) podział zadań
b) budowanie motywacji
c) strategie działań
d) współpraca
6. Przeciwdziałanie przemocy - zadania i działania zespołu interdyscyplinarnego.
7. Aktualne regulacje prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
8. Interwencja w sytuacji przemocy domowej.
a) Czym jest przemoc?
b) rodzaje przemocy
c) charakterystyka osoby doświadczającej przemocy
d) charakterystyka sprawcy przemocy
9. Konsekwencje doświadczania i stosowania przemocy
10. Dynamika interakcji między sprawcą i osobą doznającą przemocy.
11. Interwencja kryzysowa w sytuacji przemocy w rodzinie
12.Sposoby pomocy osobom doznającym przemocy i stosujących przemoc
13. Pomoc dzieciom-ofiarom i świadkom przemocy.
Trener:
Anna Szczepińska - psycholog, psychoterapeutka, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Członek Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje z osobami indywidualnymi - młodzieżą, dorosłymi, rodzinami w podejściu psychodynamicznym. Specjalizuje się w terapii zaburzeń osobowości, zaburzeń lękowych, depresyjnych, psychotycznych, psychosomatycznych, interwencji kryzysowej i terapii ofiar przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Wykształcenie psychologiczne zdobyła na Uniwersytecie Wrocławskim, Studium Doktoranckim na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Absolwentka studiów podyplomowych- doradztwo zawodowe, psychologiczno-pedagogiczne kompetencje nauczycielskie. Umiejętności psychoterapeutyczne kształciła m.in. w: Międzynarodowym Centrum Terapii Systemowej/Heidelberg , Szkole Psychoterapii Gestalt- Ośrodek Edukacji Psychologicznej, Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży Krakowskie Centrum Psychodynamiczne, Szkoła Psychoterapii Krakowskie Centrum Psychodynamiczne. Prowadzi szkolenia specjalistyczne dla trenerów i terapeutów grupowych z zakresu socjoterapii dzieci i młodzieży, zastosowania terapii grupowej w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocji i zachowania. Kształci terapeutów, pracowników socjalnych, interwentów kryzysowych z zakresu pracy socjalnej i pracy terapeutycznej z klientem.
Wydarzenie archiwalne