Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Celem szkolenia jest poszerzenie świadomości u specjalistów obszarów psychoseksualnych u osób zdrowych i niepełnosprawnych, rozwijanie umiejętności wychowawczych i terapeutycznych do pracy z osobami niepełnosprawnymi, radzenia sobie z problemami ich seksualności. Program szkolenia dotyczy przygotowania osób niepełnosprawnych do podejmowania ról osobistych w życiu dorosłym ze szczególnym uwzględnieniem sfery seksualnej, a także podniesienia świadomości osób niepełnosprawnych w zakresie fizjologii i biologii ciała, w zakresie seksualności i prokreacji, utożsamiania się z własną płcią, oraz ochrony przed wykorzystaniem seksualnym.
Adresaci:
Zajęcia są przeznaczone dla osób, które są zainteresowane pomaganiem psychologicznym oraz chcą rozwijać kompetencje w tym zakresie. Na szkolenie szczególnie zapraszamy pracowników służb medycznych- lekarzy, psychoterapeutów, psychologów, pielęgniarki, pracowników socjalnych i terapeutów. Program szkolenia łączy w sobie elementy wykładu, ale także pracy warsztatowej.
Program:
1. Problemy rozwoju psychoseksualnego i wychowania osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
2. Rozwój seksualny osób niepełnosprawnych intelektualnie
3. Wizja rodziny dziecka w normie intelektualnej i z niepełnosprawnością intelektualną
4. Dojrzewanie osób niepełnosprawnych intelektualnie
5. Seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie.
6. Analiza różnic między seksualnością osób zdrowych a osób niepełnosprawnych intelektualnie.
7. Rozwój psychoseksualny i jego zaburzenia.
8. Rozwój psychoseksualny i jego zaburzenia – dziewczęta.
9. Rozwój psychoseksualny i jego zaburzenia – chłopcy.
10. Rozwój psychoseksualny i jego zaburzenia.
11. Fazy rozwoju psychoseksualnego.
12. Seksualność dziecięca, młodzieńcza, dojrzała, starcza.
13.Realizacja potrzeby seksualnej przez osoby niepełnosprawne.
14. Przemoc seksualna
15. Edukacja seksualna osób niepełnosprawnych.
16. Prawo a niepełnosprawność intelektualna
17. Niepełnosprawność intelektualna – charakterystyka
18. Poziom upośledzenia a możliwość udziału w procesie
19. Niepełnosprawność umiarkowana i lekka a ocena wiarygodności
20. Kwestia pamięci i upływającego czasu
21. Przypadek szczególny: autyzm
22. Przesłuchanie osoby upośledzonej – ogólne zasady
23. Przydatność warunkowa
Trener:
Dorota Werner - psychoterapeutka, certyfikowany instruktor i specjalista terapii uzależnień Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, superwizor i trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Członek Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracuje w kilku Poradniach Zdrowia Psychicznego, opiniuje na potrzeby orzecznictwa sądowego w sytuacji nadużyć seksualnych. Pracuje z osobami indywidualnymi i rodzinami integrując podejście ericksonowskie i podejście systemowe. Specjalizuje się w terapii zaburzeń odżywiania - anoreksja i bulimia, zaburzeń psychosomatycznych, zaburzeń lękowych, depresyjnych, psychotycznych, psychoterapii zaburzeń seksualnych, interwencji kryzysowej I terapii ofiar przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i współuzależnionych, DDA. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Opolskim oraz Studia Podyplomowe w zakresie Seksuologii Klinicznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Umiejętności psychoterapeutyczne kształciła m.in. w: Studium Pomocy Psychologicznej - Instytut Psychologii Zdrowia Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - Instytut Psychologii Zdrowia Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Szkole Terapeutycznej Polskiego Instytutu Ericksonowskiego, Terapia Rodzin - Polski Instytut Ericksonowski, Terapia Małżeństw i Par - Polski Instytut Ericksonowski,Studium metod pracy z ofiarami przemocy seksualnej, ich rodzinami i opiekunami - Fundacja Dzieci Niczyje, Studium Opiniowania Psychologiczno-Sądowego - Fundacja Dzieci Niczyje.
Wydarzenie archiwalne