Stomatologia biomimetyczna | Lekcja 2: jak zapobiegać powstawaniu ubytków?

Oceń:
N/A
dodano:
2 lata temu
wyświetleń:
1628

Opis materiału

Lekcja 2 kursu Stomatologia Biomimetyczna dr. Matta Nejada obejmuje omówienie procesu próchniowego oraz jak leczyć + zapobiegać powstawaniu ubytków próchnicowych w dłuższej perspektywie dzięki uzupełnieniom, które zachowują naturalną strukturę zęba i tworzą mocne, bezpieczne, biologiczne uszczelnienie.


Proces próchcnicowy wymaga 2 głównych składników: 1) bakterii powodujących próchnicę i 2) węglowodanowego źródła odżywiania. To jest bardzo ważne! Same bakterie nie wytwarzają próchnicy. Wymagane jest źródło węglowodanów. Bakterie wytwarzają kwas jako produkt uboczny podczas trawienia węglowodanów. Dodatkowo kolejnymi czynnikami - 3 i 4 - są czas i gospodarz, czyli pacjent.


Węglowodany to nie tylko cukier! Mogą zawierać je produkty skrobiowe, owoce, chleb itp.


PROCES PRÓCHNICOWY Zdrowy ząb jest obarczony niskim ryzykiem powstania próchnicy, ponieważ nie ma dostępnego źródła węglowodanów. Kiedy płytka nazębna pozostaje, bakterie metabolizują węglowodany, dzięki czemu powstają wszystkie składniki niezbędne do wytworzenia kwasu i demineralizacji.


DEMINERALIZACJA I REMINERALIZACJA Demineralizacja powoduje uszkodzenie zęba i powstawanie próchnicy. Na szczęście ślina jest w stanie zneutralizować i zrównoważyć skutki demineralizacji za pomocą procesu zwanego remineralizacją. Jednak zdolność do remineralizacji jest ograniczona i jeśli ta granica zostanie przekroczona, w zębie może powstać ubytek.


UBYTKI Gdy dojdzie do znacznej demineralizacji, w obszarze demineralizacji utworzy się ubytek. W tym momencie nie ma możliwości remineralizacji tego obszaru i wymagane jest leczenie. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że ubytków można uniknąć przed koniecznością inwazyjnego opracowania.


PODEJŚCIE BIOMIMETYCZNE Celem podejścia biomimetycznego jest odbudowa tylko uszkodzonych i dotkniętych próchnicą obszarów zębów, bez opracowywania zdrowych struktur zęba. Zachowanie tej zdrowej struktury zęba jest bardzo ważne, aby zachować zęby na całe życie i uniknąć ekstrakcji, leczenia endodontycznego i implantów. 

tagi: stomatologia biomimetyczna ubytki próchnica ubytki próchnicowe podejście biomimetyczne demineralizacja remineralizacja stomatologia zachowawcza


Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej