Stomatologia biomimetyczna | Lekcja 1: anatomia zęba i podejście biomimetyczne

Oceń:
N/A
dodano:
2 lata temu
wyświetleń:
2385

Opis materiału

Lekcja 1 kursu Stomatologia Biomimetyczna dr. Matta Nejada obejmuje podstawy stomatologii biomimetycznej, w tym naturalną budowę, formę i funkcję zęba. Naturalny ząb ma niezwykłą biomechanikę i wytrzymałość, dlatego są to najbardziej idealne właściwości do odtworzenia podczas odbudowy zębów.


LEKCJA 1: ANATOMIA ZĘBA


Naturalny ząb składa się z 4 głównych warstw: szkliwo, połączenie szkliwno-zębinowe, zębina i miazga. Szkliwo jest najtwardszą substancją w naszym ciele i stanowi najtwardszą, najsilniejszą zewnętrzną powłokę zębów. Jest jednak bardzo krucha, co oznacza, że ​​nie byłaby tak skuteczna, gdyby nie miała mocnej, elastycznej podstawy.


Zębina


Zębina jest mniej więcej tak twarda jak kość, ale jest bardziej elastyczna niż szkliwo i nadaje warstwie szkliwa pewną elastyczność.


Szkliwo i zębina


Połączenie szkliwa i zębiny razem daje idealne połączenie właściwości dla zębów, ze względu na niezwykle silne połączenie, które łączy te dwie warstwy, tworząc je funkcjonalnie w jedną strukturę. Ten silny związek wynika z DEJ. DEJ (połączenie szkliwo-zębinowe) zapewnia niezwykle silne połączenie między szkliwem i zębiną, co sprawia, że ​​dwie oddzielne warstwy (szkliwo i zębina) funkcjonalnie zachowują się jak jedna całość o właściwościach, które są wynikiem tego połączenia.


MIAZGA


Najgłębsza część zęba, zwana miazgą, to obszar tkanki miękkiej, który składa się z układu nerwowego, naczyń krwionośnych i układu limfatycznego. Miazga zapewnia głównie krążenie i czucie zębom oraz zapewnia ich witalność. Gdy pęknięcie, złamanie lub ubytek sięga zbyt głęboko, miazga może zostać nieodwracalnie uszkodzona, co prowadzi do leczenia kanałowego. Unikanie leczenia kanałowego jest jednym z najważniejszych kryteriów podejścia biomimetycznego.


PODEJŚCIE BIOMIMETYCZNE


W podejściu biomimetycznym priorytetami każdego leczenia odtwórczego są: 1) zachowanie zdrowej, nienaruszonej struktury zęba 2) zachowanie żywotności miazgi i unikanie leczenia kanałowego 3) odtwarzanie lub naśladowanie struktury i funkcji naturalnych zębów 4) odbudowanie zębów za pomocą metody adhezyjnej, która naśladuje siłę i funkcję DEJ. Wszystko to można łatwo osiągnąć dzięki odpowiedniej praktyce i doświadczeniu.

tagi: stomatologia biomimetyczna kurs stomatologiczny biomimetyczne podejście anatomia zęba szkliwo zębina miazga stomatologia zachowawcza


Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej