Rwa kulszowa: objawy, przyczyny, diagnoza i metody leczenia

Oceń:
5
dodano:
7 miesięcy temu
wyświetleń:
1159
specjalizacja:
Ortopedia

Opis materiału

Rwa kulszowa to bolesny stan charakteryzujący się ostrym, przeszywającym bólem, który promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego, biegnąc od dolnej części pleców przez pośladek, tylną część uda, aż do podudzia i stopy. Zwykle dotyczy jednej strony ciała i jest często określany jako „radikulopatia lędźwiowa” lub „prawdziwa rwa kulszowa”. Rwa kulszowa nie jest sama w sobie diagnozą, ale raczej objawem leżącego u jej podstaw problemu.


Przyczyny rwy kulszowej obejmują:


Przepuklina dysku lędźwiowego: Kiedy miękki materiał wewnętrzny dysku wycieka przez rozdarcie w warstwie zewnętrznej, może podrażnić pobliski korzeń nerwowy. Możliwości leczenia obejmują odpoczynek, fizjoterapię i leki, z chirurgią zarezerwowaną dla przypadków postępującego osłabienia lub uporczywego powodującego niepełnosprawność.


Choroba zwyrodnieniowa dysku: mogą rozwinąć się kościste ostrogi i naciskać na nerw, wpływając na określone korzenie nerwowe.


Kręgozmyk cieśniowy: poślizg jednego trzonu kręgowego na drugim, często uciskający korzenie nerwowe.


Stenoza lędźwiowa: zwężenie kanału kręgowego lub kanałów korzeni nerwowych z powodu różnych czynników, powodując ucisk nerwu kulszowego.


Zespół mięśnia gruszkowatego: Podrażnienie nerwu kulszowego, gdy przechodzi on pod mięśniem gruszkowatym pośladka.


Dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego: Chociaż nie jest to prawdziwa radikulopatia, może naśladować objawy rwy kulszowej lub zespołu mięśnia gruszkowatego. Metody leczenia obejmują środki zachowawcze, takie jak odpoczynek, fizjoterapia i leki. W niektórych przypadkach z ciężkimi objawami lub ubytkami neurologicznymi można rozważyć operację.


Podsumowując, rwa kulszowa jest bolesnym stanem spowodowanym podrażnieniem lub uciskiem nerwu kulszowego. Chociaż jest objawem różnych schorzeń, właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia pacjenta.

tagi: rwa kulszowa radikulopatia lędźwiowa przepuklina dysku lędźwiowego choroba zwyrodnieniowa dysk kręgozmyk cieśniowy stenoza lędźwiowa zespół mięśnia gruszkowatego dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego


Agnieszka Sepioł
Edytor

Agnieszka Sepioł

lek.

Inne filmy tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej