Współwystępowanie choroby Leśniowskiego-Crohna i chłoniaka Hodgkina u młodego dorosłego

Oceń:
5
dodano:
4 lata temu
wyświetleń:
2134
specjalizacja:
Gastroenterologia

Opis materiału

Wstęp: Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą zapalną, która może zająć dowolny odcinek przewodu pokarmowego. Szczyt zachorowań notuje się u młodych dorosłych; do typowych objawów należą ból brzucha i biegunka. Do najczęstszych powikłań zalicza się zwężenia przewodu pokarmowego i przetoki. Ponadto u chorych częściej występuje rak jelita grubego i niektóre nowotwory spoza przewodu pokarmowego (co tłumaczone jest przewlekłym stanem zapalnym). Jedną z możliwości terapeutycznych jest immunomodulacja (np. azatiopryna, 6-merkaptopuryna), która może indukować remisję i zmniejszać niezbędne dawki glikokortykosteroidów. Według niektórych badań immunomodulacja może przyczyniać się jednak do zwiększenia częstości raka jelita i innych nowotworów (zwłaszcza raków skóry i chłoniaków).
Prezentacja przypadku: Młody mężczyzna z krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, u którego zdiagnozowano jednocześnie chorobę Leśniowskiego-Crohna i chłoniaka Hodgkina (bez wywiadu stosowania leków immunomodulujących).
Wnioski: Z powodu zwiększonego ryzyka występowania nowotworów u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna należy przeprowadzić dokładne badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta w momencie diagnozy.

tagi: choroba Crohna Leśniowski-Crohn chłoniak hodgkina choroba zapalna


Inne dokumenty tego użytkownika

Podobne

pokaż więcej