Poznawczo-behawioralna terapia zaburzeń lękowych i depresyjnych

Organizator: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii
Miejsce: Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, ul. Sienkiewicza 116/4, 50-347 Wrocław, Polska
www: idź
Termin: od: 2014-12-05 do: 2014-12-05
Koszt: 350 - 350 ZŁ
Program: zobacz
Wyświetleń: 994

Ataki paniki, czy lęk przed sytuacjami społecznymi i wystąpieniami publicznymi należą do jednych z najczęstszych zaburzeń lękowych. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się zarówno z obrazem klinicznym zaburzeń lekowych i depresyjnych, diagnozą, oraz strategiami i technikami terapeutycznymi. Szkolenie składa się z części teoretycznej i ćwiczeń praktycznych, analizy przypadków klinicznych. W szkoleniu mogą uczestniczyć także studenci ostatnich lat kierunków (psychologia, pedagogika).

Adresaci:
Szkolenie skierowane jest do psychologów, psychoterapeutów, personelu medycznego, pedagogów, opiekunów socjalnych ,osób pracujących z osobami lękowymi cierpiącymi na zaburzenia afektywne jednobiegunowe i dwubiegunowe.

Program:
1. Współczesna klasyfikacja chorób afektywnych.

2. Depresja (epizod depresyjny, duża depresja, depresje poronne, maski depresji). Depresje typu endogennego. Lęk w depresjach typu endogennego. Psychoterapia. Techniki terapeutyczne.

3. Zaburzenia afektywne sezonowe.

4. Zaburzenia afektywne a samobójstwa.

5. Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu zaburzeń afektywnych. Opracowywanie programu leczenia. Ćwiczenia indywidualne i grupowe- studium przypadku, protokół sesji terapeutycznych.

6. Współczesna klasyfikacja zaburzeń lękowych.

7. Zespół lęku napadowego- obraz kliniczny, kryteria diagnostyczne wg DSM IV i ICD-10.
a) Poznawczy model paniki wg Clarka
b) Błędna interpretacja doznań fizycznych i ich rola w lęku panicznym.

8. Terapia zespołu lęku napadowego.
a) Procedury poznawcze
b) eksperymenty behawioralne
c) Reatrybucja i przeformułowanie poznawcze
d) Behawioralne metody pracy z lękiem (relaksacja, techniki oddechowe)
e) Techniki ekspozycyjne
f) Terapia Kontroli Paniki Barlowa (TKP).
g) Zakończenie terapii zespołu lęku napadowego i zapobieganie nawrotom problemu

9. Fobia społeczna - obraz kliniczny, kryteria diagnostyczne wg DSM IV i ICD 10.
a) Model poznawczy fobii społecznej wg Clarka i Wellsa.
b) Negatywne myślenie w fobii społecznej.
c) zachowania zabezpieczające w sytuacji lękowej.
d) Koncentracja na sobie i informacja interoceptywna w fobii społecznej.
e) Lęk antycypacyjny i selektywna pamięć.

10.Terapia fobii społecznej. Strategie i techniki terapeutyczne CBT.

11. Przypadki kliniczne - ćwiczenia.


Trener:
Agnieszka Juszczyk-Mirek - psycholog kliniczny, psychoterapeuta systemowy, certyfikowany interwent kryzysowy Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, superwizor i trener Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej. Prowadzi interwencję kryzysową, psychoterapię systemową indywidualną, grupową, terapię rodzin i par, zajęcia psychoedukacyjne i szkolenia. Pracuje w ujęciu systemowym z rodzinami z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami psychosomatycznymi. Specjalizuje się w terapii zaburzeń lękowych, depresyjnych, psychotycznych, psychoterapii zaburzeń seksualnych, zaburzeń ASD I PTSD. Prowadzi sesje debriefingowe Critical Incident Stress Debriefing (CISD) dla specjalistów zajmujących się zawodowo ratownictwem i interwencją kryzysową oraz ofiar, grup dotkniętych kryzysem. Członek Polskiego Towarzystwa Interwencji Kryzysowej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, International Critical Incident Stress Foundation (ICISF), International Association for Suicide Prevention (IASP). Pracuje w kilku Poradniach Zdrowia Psychicznego. Jest biegłym sądowy w zakresie psychologii klinicznej dzieci i dorosłych oraz seksuologii. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe w zakresie Seksuologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. W zakresie umiejętności psychoterapeutycznych kształciła się także m.in. w: Szkoła Terapeutyczna Psychoterapii Systemowej Indywidualnej i Rodzinnej Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej w Poznaniu (kurs podstawowy i kurs zaawansowany), Kurs Terapii Rodzin - Polski Instytut Ericksonowski, Kurs Terapii Małżeństw i Par - Polski Instytut Ericksonowski, Szkoła Psychoterapii Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie, Studium metod pracy z ofiarami przemocy seksualnej, ich rodzinami i opiekunami - Fundacja Dzieci Niczyje, Studium Opiniowania Psychologiczno-Sądowego - Fundacja Dzieci Niczyje, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, oraz w ramach innych szkoleń specjalistycznych z zakresu diagnozy i psychoterapii.

Wydarzenie archiwalne

Najpopularniejsze wydarzenia

Najbliższe wydarzenia