Przełomowe operacje naczyniowe z użyciem rozszerzonej rzeczywistości

iStock_000015704019XSmallPrzełomowe operacje naczyniowe z użyciem rozszerzonej rzeczywistości

25 października zespół chirurgów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – dr Małgorzata Szostek, dr Wawrzyniec Jakuczun, dr Natalia Wrzesińska i dr Sebastian Willenberg przeprowadzili dwie operacje wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków aorty brzusznej przy asyście gogli rozszerzonej rzeczywistości Microsoft HoloLens. Były to jedne z pierwszych takich zabiegów na świecie.

Pacjenci to 79-letni mężczyzna i 74 – letnia kobieta. Dzięki modułowi Carna Life Holo stworzonemu przez krakowską firmę MedApp chirurdzy mogli podczas operacji oglądać trójwymiarowe rekonstrukcje anatomii pacjentów. Gogle Microsoft HoloLens wykorzystują rozszerzoną rzeczywistość, co oznacza, że lekarz widzi wszystko jak przez zwykłe okulary a dodatkowo w dowolnym miejscu i ułożeniu może wyświetlać hologram naczyń pacjenta. Ułatwia to planowanie zabiegu ale jest pomocne także podczas samej operacji. W przyszłości podobna technologia może mieć wiele zastosowań w medycynie.

Podobną operacje przy użyciu tej samej technologii kilka dni wcześniej przeprowadził zespół chirurgów ze Szczecina. Polacy są również pionierami w wykorzystaniu hologramów w zabiegach kardiologicznych.

Autor: dr Natalia Wrzesińska

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.