Regularne spożycie alkoholu może zmniejszać ryzyko cukrzycy

iStock_000015704019XSmallRegularne spożycie alkoholu może zmniejszać ryzyko cukrzycy

Duńscy naukowcy zbadali związek pomiędzy wzorcem picia alkoholu a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 u kobiet i mężczyzn. Badaniem objętych zostało ponad 70 tys. osób, które pytano o to, jak często i w jakich ilościach sięgają po alkohol. W oparciu o dane pochodzące z rozsyłanych pocztą kwestionariuszy obliczono średnie tygodniowe spożycie alkoholu, a informacje te zestawiono z danymi na temat zachorowalności na cukrzycę typu 2. Z przeprowadzonej analizy wynika, że osoby, które sięgają po umiarkowane ilości alkoholu regularnie, tzn. kilka razy w tygodniu, są mniej narażone na rozwój cukrzycy. Potwierdzono też, że to nie ilość, a częstość spożycia ma istotnie większy wpływ na ryzyko zachorowania.

Najwięcej korzyści przynosi picie wina, w szczególności czerwonego. Swoje protekcyjne działanie zawdzięcza ono zawartości polifenoli, naturalnych związków fitochemicznych mogących wywierać korzystny wpływ na kontrolę glukozy we krwi. Duńscy badacze zaobserwowali, że ryzyko wystąpienia cukrzycy jest istotnie niższe wśród osób, które wino piją 3-4 razy w tygodniu, w porównaniu do tych, które po kieliszek sięgają rzadziej niż raz w tygodniu. Zachorowalność maleje odpowiednio o 32% u mężczyzn i o 27% u kobiet. Ryzyko cukrzycy, choć w mniejszym stopniu, redukuje również piwo. Zagrożenie chorobą zmniejsza się o 21% u mężczyzn spożywających od 1 do 6 puszek piwa tygodniowo w porównaniu do tych pijących mniej. Podobnej zależności nie stwierdzono jednak w przypadku kobiet. Piwo w jakichkolwiek ilościach nie stanowi dla nich ochrony przed cukrzycą. Wykazano także, że mocne trunki nie chronią przed zachorowaniem, bez względu na płeć. Wśród kobiet ryzyko może nawet wzrastać, szczególnie gdy alkohole spirytusowe wypijane są w większych ilościach. Płynące z analizy informacje są najmniej optymistyczne dla amatorek ginu. Wypijanie szklanki kilka razy w tygodniu zwiększa u kobiet ryzyko wystąpienia cukrzycy aż o 83%.

Główna badaczka, prof. Janne Tolstrup z Uniwersytetu Południowej Danii, nie namawia jednak do picia. Na łamach „Diabetologia” zastrzega, że częste sięganie po alkohol nie chroni przed wystąpieniem innych schorzeń. Alkohol niekorzystnie wpływa na choroby przewodu pokarmowego, szczególnie wątroby i trzustki, a jego nadużywanie niszczy zdrowie.

Autor: Magdalena Kwapisz

Źródło: Holst Ch, Becker U, Jørgensen M, Grønbæk M, Tolstrup J. Alcohol drinking patterns and risk of diabetes: a cohort study of 70,551 men and women from the general Danish population. Diabetologia. 2017 Jul 27 doi: 10.1007/s00125-017-4359- 3.

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.