Implanty piersi ochroną przed pociskami z broni palnej

iStock_000015704019XSmallImplanty piersi ochroną przed pociskami z broni palnej

Na łamach ostatniego „Journal of Forensic Sciences” opublikowane zostały wyniki niezwykle interesującej analizy. Christopher J. Pannucci, chirurg plastyczny, postawił tezę, że implanty piersi mogą chronić kobiety przed skutkami urazów zadanych z broni palnej.

W USA żyją miliony kobiet po implantacji wkładek powiększających piersi, w samym tylko 2016 roku wykonano ponad 450 tysięcy takich zbiegów. Prawie 8% przestępstw w USA dokonywanych jest z użyciem broni, co daje liczbę ponad 1200 kobiet rocznie narażonych na następstwa ran postrzałowych (w tym także śmiertelne). Czy zatem implanty mogą nie tylko poprawiać jakość życia, ale też je wydłużać? Zespół badaczy z Uniwersytetu w Utah postanowił sprawdzić, czy wypełnione solą fizjologiczną implanty piersi mogą powodować ograniczenie obrażeń związanych z postrzałem. Przeprowadzona analiza balistyczna wykazała, że pocisk po przejściu przez materiał implantu zmniejsza swoją prędkość, jak również zmienia kształt. Może to powodować zmniejszenie penetracji tkankowej, a tym samym częściowe ograniczenie obrażeń spowodowanych przez kule trafiające w klatkę piersiową.

Jako materiał do badań naukowcy użyli żelu balistycznego – substancji zaprojektowanej tak, by wiernie odtwarzała zachowanie pocisku w ludzkiej tkance. Oddawali kolejno strzały do oddalonych na odległość 2,5 metra bloczków żelu. Następnie na drodze pocisku umieszczali implant rozmiaru 750 cm 3 , zachowując porównywalne warunki oddania strzału. Po porównaniu wykorzystanych bloczków zaobserwowali, że droga przebyta przez pociski w żelu uległa skróceniu po przejściu przez implant średnio o 8 cm, co stanowiło 20 % całego dystansu. Ponadto naboje stawały się bardziej płaskie i szersze, co dzięki zwiększającemu się oporowi powodowało ich spowolnienie. Niewykluczone, że w niektórych przypadkach może być to różnica decydująca o życiu lub śmierci.

Pomysł na badanie przyniosło samo życie. Inspiracją był przypadek pacjentki, która przeżyła postrzał w klatkę piersiową z bliskiej odległości. Ładunek trafił w okolicę brodawki piersiowej, a rana wylotowa w okolicy pachy nie leżała w jednej linii, co oznacza, że pod wpływem przejścia przez implant kula musiała zmienić trajektorię lotu. Być może implanty mogą również chronić klatkę piersiową przed pchnięciem nożem, upadkiem czy wypadkiem samochodowym, działając jak małe „poduszki powietrzne”. Jednak przypadki pęknięcia implantu oraz związane z tym ryzyko rozlanego zapalenia okolicznych tkanek powodują, że specjaliści nie zalecają ich wszczepiania tylko w celu ochrony przed urazami.

Autor: Magdalena Kwapisz
Źródło: Pannucci Ch, Cyr A, Moores N, Young J, Szegedi M. A Ballistics Examination of Firearm Injuries Involving Breast Implants. J Forensic Sci, 2017; Jul 06.

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.