Gotowane jajka nie są groźne dla alergików

iStock_000034378286_FullW dzisiejszych czasach występowanie alergii jest niezwykle powrzechne. Jest ona zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. U jej podłoża leży nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na zewnętrzne czynniki środowiskowe. Istotną rolę w odczynach alergicznych odgrywają immunoglobuliny klasy E. Nadmierna odpowiedź organizmu, na wnikający do niego antygen wywołuje charakterystyczne objawy kliniczne, takie jak zapalenie błony śluzowej nosa, astma, czy różnego rodzaju obrzęki. Alergenami moga być nie tylko pyłki roślin, drobnoustroje, jady owadów czy substancje chemiczne, takie jak farby i leki, ale również składniki pokarmowe. To właśnie tych ostatnich dotyczy niniejszy artykuł, skupiający się na problemie alergii na białko jaja kurzego.


Alergia na jaja kurze jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych, w której uczestniczą przeciwciała IgE. Dotyka ona blisko od 2 do 9 % populacji dzieci. Zidentyfikowano pięć głównych białkowych alergenów jaja kurzego, odpowiedzialnych za występowanie na nie alergii.

Okazało się, że długotrwałe gotowanie jajka, zmniejsza jego alergenność, poprzez zniszczenie struktury jego białka. Uważa się również , że po ugotowaniu, białko jaja, poprzez interakcje z innymi składnikami pożywienia, takimi jak pszenica, zmniejsza możliwość odpowiedzi układu odpornościowego.

Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że 63%-84% dzieci uczulonych na jaja, wykazuje tolerancję na białko poddane obróbce termicznej. Naukowcy z The Food Allergy Center at Children’s Medical Center Dallas w Teksasie postanowili zbadać, czy dzieci wykazujące alergię na jaja kurze, mogą przyjąć większą ilość białka jaja kury, oraz ustalić kryteria przewidywania prawdopodobieństwa wystąpienia tolerancji na gotowane jaja. W badaniu wzięło udział blisko 100 pacjentów w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia wykazujących alergię na kurze jaja. Badani przyjmowali 3,8 gramów białka na porcję, przez okres dwóch lat. Badanie miało na celu ustalenie tolerancji na daną ilość białka jaja kurzego, poddanego obróbce termicznej, u badanych dzieci. Zadaniem badanych było pod nadzorem lekarza spożywanie biszkoptu, przygotowanego z tradycyjnego przepisu przez rodzinę badanego, do którego przygotowania użyto 5 kurzych jaj. Ciasto zostało poddane obróbce termicznej w temperaturze 177 stopni Celsjusza przez 30 minut, a następnie podzielone na 8 równych części, z których każda zawierała po 3,8 gramów białka jaja. Następnie każdą część podzielono na jeszcze mniejsze porcje, które były przyjmowane przez badanego co 15 minut we wzrastających dawkach. W sytuacji gdy osoba wykazywała objawy alergii już podczas posiłku, lub wciągu 2 godzin po ostatniej porcji, próbę uznawano za niepowodzenie. Wyniki oceniano według odpowiedniej skali, biorąc pod uwagę objawy alergi i poziom przeciwciał IgE.


63% badanych wykazało tolerancję na biszkopt, natomiast pozostałe 37% uczestników odpowiedziało reakcją uczuleniową. Osoby , które wykazały tolerancję miały o około połowę niższy poziom przeciwciał IgE, niż osoby wrażliwe, oraz zdecydowanie rzadziej pojawiały się u nich ataki astmy i reakcje skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry, czy alergiczny nieżyt nosa. U większości badanych, u których wystąpiła reakcja uczuleniowa, pojawiła się ona dopiero pomiędzy trzecią a czwartą porcją biszkoptu, co oznacza, że zareagowali na 1,3-2 gramy białka jaja kurzego poddanego obróbce termicznej.

Badanie pozwoliło ustalić, że większość badanych dzieci, które wcześniej wykazywały alergię na białko jaja kurzego, nie reaguje na to białko po obróbce termicznej. W badaniu wykorzystano większą ilość białka jaja kurzego, niż w dotychczasowych badaniach. Dzięki temu udowodniono, że jeżeli osoba pomyślnie przejdzie próbę zjedzenia biszkoptu, tak jak przedstawiono to w badaniu, może bez ograniczeń spożywać produkty, w których białko zostało poddane obróbce termicznej, bez obaw o wystąpienie nadreaktywności po narażeniu organizmu na większą ilość białka jaja kurzego. Ponadto umożliwiło to wysnucie hipotezy, że w przypadku, gdy rodzina dzieci uczulonych, będzie regularnie karmić je wypiekami, większa ilość spożywanego białka jaja kurzego zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia tolerancji na lekko gotowane jajko. Ustalenie zdolności tolerancji większej ilości białka jaja kurzego, pozwala osobom z alegrią na wyższy poziom komfortu w życiu codziennym.

Autorzy: Agnieszka Grzechnik, Krzysztof Grzechnik, Justyna Podgórska

Źródła:
1. Maryam Saifi, MD; Nithya Swamy, MD; Maria Crain, RN, CPNP, AE-C y; L. Steven Brown, MSz; John Andrew Bird, MD. Tolerance of a high-protein baked-egg product in egg-allergic children. Ann Allergy Asthma Immunol 116 (2016) 415-419
2. Eggesbo M, Botten G, Halvorsen R, Magnus P. The prevalence of allergy to egg:a population-based study in young children. Allergy. 2001;56:403-411.
3. Nowak-Wegrzyn A, Fiocchi A. Rare, medium, or well done? The effect of heating and food matrix on food protein allergenicity. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2009;9:234-237.
4. Des Roches A, Nguyen M, Paradis L, Primeau MN, Singer S. Tolerance tocooked egg in an egg allergic population. Allergy. 2006;61:900-901

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Alergie pokarmowe u dzieci

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.