Przeszczep komórek trzustki szansą dla pacjentów z cukrzycą

iStock_000024327831SmallOpublikowane niedawno wyniki 3 fazy badania klinicznego pokazują, że przeczep wysp trzustkowych u osób z cukrzycą typu 1 może zapobiegać niebezpiecznym dla zdrowia spadkom cukru. Wyniki pracy naukowców są uważane za przełom w walce z tą przewlekła chorobą.

Jeden z autorów badania, Dr Xunrong Luo z Uniwersytetu w Chicago twierdzi, że przeszczep komórek wysp trzustkowych staje się coraz bardziej realną szansą dla pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 z często występującymi hipoglikemiami, które są trudne do uregulowania. Co więcej, wyniki badań dają nadzieję, że dożywotnie używanie insuliny wśród osób po takim przeszczepie przestanie być potrzebne.

Cukrzyca typu 1 stanowi 5% wszystkich przypadków cukrzycy w Polsce. Wśród dzieci i młodzieży stanowi aż 85% zachorowań. To choroba związana z rozwojem procesu autoimmunologicznego prowadząca do niszczenia komórek beta wsyp trzustkowych, które odpowiadają za produkcję insuliny. Jest ona niezbędna, do transportu glukozy z krwi do komórek ciała. Aby regulować poziom cukru chorzy są skazani na uciążliwe dostarczenie insuliny z zewnątrz za pomocą specjalnych penów i pomp insulinowych.

Wczesne objawy hipoglikemii to m.in.: wyczerpanie, poty, zaburzenia widzenia, drżenia. U niektórych osób jednak te wyżej wymienione objawy ostrzegawcze nie występują. Są one szczególnie narażone na poważne powikłania, takie jak śpiączka i śmierć. Pomimo najlepszej opieki, nawet 30% pacjentów z cukrzycą typu 1 nie jest świadoma niebezpiecznych hipoglikemii. W obliczu tych problemów warto szukać nowych metod zapobiegania takim sytuacjom. Jedną z nich może się okazać ta zaproponowana przez grupę Doktora Luo z Chicago- przeszczep komórek wysp trzustkowych.

W badaniu wzięło udział 48 pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy mimo profesjonalnej opieki ze strony diabetologa lub endokrynologa wciąż miewali niekontrolowane napady hipoglikemii. Wszystkim przeszczepiono komórki wysp trzustkowych pochodzące od zmarłego dawcy. Była to procedura bardzo mało inwazyjna. Polegała na podaniu oczyszczonych komórek przez cewnik umieszczony w jamie brzusznej. Miały one trafiać przez żyłę wrotną do wątroby. Po zakończeniu procesu komórki beta wysepek trzustkowych zaczynały produkować insulinę. Przez jakiś czas po przeszczepie pacjenci wymagali jeszcze suplementacji insuliny, gdyż nowe komórki wysp potrzebują czasu, aby stać się w pełni funkcjonalne.

U osób, które po 75 dniach nadal wymagały podawania insuliny, zabieg powtarzano. Było ich 25. Jeden pacjent natomiast wymagał podania trzeciej dawki.

Osoby, które wzięły udział w badaniu kontrolowano pod kątem poziomu cukru, świadomości hipoglikemii w 1 i 2 roku po przeszczepie. U 88% uczestników po roku poziomy glukozy były niemal w normie, a świadomość hipoglikemii została u nich przywrócona, taki stan utrzymywał się także w 2 roku od przeszczepu u 71% badanych. Po roku u 52% pacjentów insulinoterapia była już niepotrzebna.

Doktor Luo podsumowując badania stwierdził, że przeszczep wysp trzustkowym to przełom i wielka nadzieja dla pacjentów cierpiących na nieuregulowaną cukrzycę typu 1, a badania warto rozszerzyć na szerszą grupę chorych.

Autorzy: Katarzyna Gałaszkiewicz, Klaudia Zyzak, Agata Zwierz

Źródła:
1. Phase 3 trial of transplantation of human islets in type 1 diabetes complicated by severe hypoglycemia, Xunrong Luo et al., Diabetes Care, doi: 10.2337/dc15-1988, published online 18 April 2016
2. Decision time for pancreatic islet-cell transplantation Piero Ruggenenti, Andrea Remuzzi, Giuseppe Remuzzi, The Lancet Volume 371, No. 9616, p-883-884, 15 March 2008
3. β-cell transplantation for diabetes therapy, Camillo Ricordi, Berhard J Hering, AM James Shapiro for the Clinical Islet Transplantation Consortium Volume 372, No. 9632, p27-28, 5 July 2008
4. Epidemiology of severe hypoglycemia in the diabetes control and complications trial The DCCT Research Group, The American Journal of Medicine, Volume 90, Issue 4, April 1991, Pages 450-459


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Cukrzyca – animacja 3D

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.