Rola aktywności fizycznej w leczeniu dyskopatii lędźwiowej

Active seniorsPrzeprowadzono badania których celem było zwrócenie uwagi na konieczność rozszerzenia rehabilitacji pacjentów z rozpoznaną chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym o ukierunkowaną aktywność fizyczną.


Trening wytrzymałościowy wpływa pozytywnie na organizm poprzez oddziaływanie na poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych jak również poprzez poprawę koordynacji motorycznej. Osłabienie mięśni posturalnych może prowadzić do bólów kręgosłupa. Dolegliwości te prowadzą do ograniczenia ruchowego, a co za tym idzie do jeszcze bardziej pogłębionego osłabienia siły mięśniowej. Trening wytrzymałościowy może być pomocny w leczeniu obu zaburzeń, może leczyć dysfunkcje motoryczne jak również wpływać pozytywnie na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Konieczne jest aby trening wytrzymałościowy był rozszerzony o ćwiczenia rozciągające.

Badanie przeprowadzono na grupie 120 pacjentów którzy zostali zakwalifikowani do zabiegu usunięcia przepukliny krążka międzykręgowego na poziomach L4/L5; L5/S1. Po wyczerpaniu wszystkich możliwych metod leczenia konwencjonalnego zastosowano trening wytrzymałościowy z elementami ćwiczeń rozciągających. Przy ćwiczeniach używano sprzętu multi gym, hantli, drążków z obciążnikami, charakter ćwiczeń był dobierany do poszczególnych partii mięśni. Ćwiczenia fitness były również częścią programu treningowego. Grupa pacjentów była zróżnicowana. Chorzy mieli od 21 lat do 76 lat. Grupę stanowiło 70 mężczyzn i 50 kobiet skarżących się na objawy w postaci bólu kręgosłupa lędźwiowego z promieniowaniem do kończyny od 2 do 7 lat. Wszyscy pacjenci wykazywali dodatni objaw Lasequa. U wszystkich pacjentów ból promieniujący do nogi i dużego palca u stopy był przyczyną dysfunkcji motorycznej lub całkowitego okresowego ograniczania aktywności. Ból narastał zwiększając napięcie mięśniowe. Pacjenci prezentowali objawy rwy kulszowej.

Wszyscy pacjenci którzy wzięli udział w badaniu osiągnęli znaczącą poprawę w skalach bólowych i redukcji ograniczenia ruchowego. Czas który upłynął do osiągnięcia ulgi bólowej wahał się od 1 ( u 10 pacjentów) do 4 tygodni. Łącznie z redukcją dolegliwości zredukowano znacząco ograniczenia motoryczne pacjentów. Obserwacje sugerują, że trening wytrzymałościowy prowadzi do znaczącej redukcji objawów i jest terapeutycznie niezbędną metodą rozszerzającą rehabilitację u pacjentów z przepukliną krążka międzykręgowego. Poprzez rozwijanie antagonistycznych i synergistycznych grup mięśniowych, ćwiczenia przynoszą ulgę w bólu i znaczącą redukcję dawek leków przeciwbólowych. Odpowiednio wykonywane w warunkach domowych codzienne ćwiczenia (rozciągające), jak również ćwiczenia w siłowni (trening wytrzymałościowy) przynajmniej 3 razy w tygodniu gwarantują redukcję bólu i zabezpieczają przed nawrotami objawów w przyszłości. Należy pamiętać że jednotygodniowa przerwa w aktywności prowadzi do zmniejszenia siły mięśniowej o 20 % zatem kluczowym jest utrzymywanie pełnej aktywności u pacjentów w chorobie zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych.

Autorzy: Jakub Litak, Dominik Ziemianek, Cezary Grochowski

Źródła:
1) The role of weight training in treating farmers with lumbar discopathy
Annals of Agricultural and Environmental Medicine 2012, Vol 19, No 4, 817-820
2)Zarzycki D, Smetkowski A, Lasota J, Radło P, Łokas K. Two interspinons spacers in the treatment of bisegmental degenerative disc disease. J_Orthop Trauma Surg Rel Res. 2010; 4:
3)Stodolny J, Stodolny-Tukendorf J. Prophylaxis for overload dysfunctionsof motor – stabilizing system sof the spine and the motor organ. Kwart Ortop. 2009; 3: 299-308


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Dyskopatia, rwa kulszowa

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.