Szpital w Kalifornii, jako pierwszy przepisuje tabletki z cyfrowymi sensorami

iStock_000024327831SmallProteus Digital Health, firma z Redwood City, produkująca cyfrowe sensory ułatwiające kontrolę przyjmowania leków u chorych na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, ogłosiła, że pierwszy zakład opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych zaczął przepisywać ich technologię – Proteus Discover pacjentom.


Leczenie chorób przewlekłych może być kłopotliwe, szczególnie, jeśli prowadzi się intensywne życie. Nie stosowanie się do zaleceń lekarza nie zawsze wynika ze złych chęci czy braku wiedzy. Według różnych statystyk nawet połowa przepisywanych leków nie jest przez pacjentów przyjmowana zgodnie z zaleceniami, co oczywiście nie ułatwia terapii, a także generuje koszty w systemie opieki zdrowotnej. Proteus discover ma pomóc pacjentom w kontrolowaniu swojego leczenia.

Jak to działa? Tabletka zawierająca sensor wielkości ziarnka piasku dostaje się do żołądka i wysyła sygnał do specjalnego plastra przyklejanego na skórę, a następnie przez aplikacje mobilną do smartfona. Dzięki temu pacjent wie, kiedy przyjął tabletkę i kiedy jest pora na kolejną dawkę. Pacjent może utworzyć grafiki przyjmowania leków. Aplikacja zbiera również dane dotyczące aktywności pacjenta i jego funkcji życiowych – czynności serca itp. Dane mogą również trafić do lekarza prowadzącego tak, aby lekarz wiedział o tym czy pacjent stosuje się do zaleceń i przyjmuje leki tak jak powinien. Dzięki temu lekarz nie będzie zmieniał terapii, co pozwoli na uniknięcie kosztów, a pacjent będzie mógł brać aktywny udział w procesie leczniczym. Całość jest już zaaprobowana przez FDA.

Pierwszym szpitalem, który przepisuje pacjentom takie tabletki jest Barton Health z Lake Tahoe w Kalifornii, a pierwszymi beneficjentami będą pacjenci ze źle kontrolowanym i powikłanym nadciśnieniem tętniczym. Szpital ten jest znany z wprowadzania nowych, cyfrowych rozwiązań do leczenia. Specjaliści farmaceuci z Barton Health będą łączyć wybrane leki z sensorami w jednej kapsułce, by następnie można było przepisać je pacjentom. Proteus idzie już o krok dalej – nawiązał współpracę z firmą farmaceutyczną by tworzyć gotową tabletkę z sensorem, która od razu trafia na rynek. Pierwszymi takimi lekami mają być leki przeciwdepresyjne.

Autor: Natalia Wrzesińska

Źródła:
1.http://www.proteus.com/how-it-works/#
2.http://mobihealthnews.com/content/california-hospital-becomes-first-us-prescribe-ingestible-sensors-proteus
3.http://www.proteus.com/press-releases/barton-health-first-to-implement-proteus-digital-healths-innovative-solution-for-patients-with-chronic-conditions/


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Złośliwe, nerkowopochodne nadciśnienie tętnicze

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.