Zdrowa dieta i wysiłek fizyczny zwiększają szansę na urodzenie dziecka u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników

iStock_000034378286_FullJak pokazały badania grupy naukowców z Penn State College of Medicine in Hershey kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników mogą poprawić swoją płodność dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym i utracie zbędnych kilogramów.

Zespól policystycznych jajników to jeden z najbardziej powszechnych problemów endokrynologicznych u kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że cierpi na niego co piętnasta kobieta na świecie. Główny problem polega na wydzielaniu zbyt dużej ilości androgenów, bądź też wiąże się z ich nieprawidłowym działaniem, wielu kobietom towarzyszą też problemy z wydzielaniem insuliny. Objawy PCOS to: zaburzenia owulacji i nieregularne miesiączki, bezpłodność, hirsutyzm, trądzik, otyłość, ból w miednicy. W obrazie ultrasonograficznym obserwuje się powiększone lub policystyczne jajniki – 12 lub więcej pęcherzyków (2-9mm) w każdym jajniku i/lub objętość jajnika wynosi ponad 10ml. Etiologia choroby nie została dotąd bliżej poznana. Prawdopodobnie dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne.

Obecnie w leczeniu często stosuje się tabletki antykoncepcyjne. Wcześniejsze prace pokazały, że krótkoterminowe stosowanie środków antykoncepcyjnych zwiększa szansę na zajście w ciążę u kobiet z PCOS. W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali różne metody leczenia tej choroby i ich rezultaty.

W badaniu wzięło udział łącznie 149 kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Podzielono je na 3 grupy. Jedna z nich miała przez 4 miesiące przyjmować wyłącznie tabletki antykoncepcyjne, kolejna, przestrzegać odpowiedniej diety i regularnie ćwiczyć, ostatnia miała zastosować obie te metody. Uczestniczki mieściły się w przedziale wiekowym 18-40 lat. Wszystkie miały nadwagę.

Po tym okresie u wszystkich kobiet wywoływano owulację przez 4 kolejne miesiące. Okazało się, że z grupy 49 kobiet, które wcześniej przyjmowały wyłącznie tabletki, 5 z nich zaszło w ciążę, dla porównania spośród 50, które tylko regularnie ćwiczyły 12 zaszło w ciążę, a wśród kobiet, które zastosowały kombinację wyżej wymienionych metod 13 z nich. Co więcej, gdy podawano jednocześnie pigułki oraz zastosowano dietę i ćwiczenia, kobiety były bardziej podatne na działanie insuliny oraz obniżył się u nich poziom trójglicerydów we krwi. Tak więc, jak słusznie podsumował Dr Largo, jeden z twórców badania, dieta i wysiłek fizyczny powinny być nieodzownym elementem terapii pacjentek cierpiących na zespół policystycznych jajników, gdyż nie tylko poprawiają one ich płodność, ale także wpływają korzystnie na metabolizm.

Należy również podkreślić, że badania powinny być przeprowadzone w przyszłości również wśród kobiet z PCOS, których waga nie odbiega od normy. Pozwoliłoby to na sprawdzenie jak zdrowa dieta i regularny wysiłek wpłyną na ich płodność.

Autorzy: Katarzyna Gałaszkiewicz, Agata Zwierz, Klaudia Zyzak

Źródła:
1. Polycystic ovary syndrome Robert J Norman, MD Didier Dewailly, MD,  Richard S Legro, MD,  Dr Theresa E Hickey, PhD Gynaecology; Volume 370, No. 95588, p685-697, 25 August 2007The Lancet Seminars
2. Treatment options for polycystic ovary syndrome Ahmed Badawy1 and Abubaker Elnashar2, nt J Womens Health. 2011; 3: 25–35. Published online 2011 Feb 8. 
3. A randomized controlled trial of preconception interventions in infertile women with polycystic ovary syndrome, Richard S. Legro et al.,Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, doi: 10.1210/jc.2015-2778, published online 24 September 2015
4. Polycystic ovaries and infertility: Our experience Lavanya Rajashekar, Deepika Krishna, and Madhuri Patil, J Hum Reprod Sci. 2008 Jul-Dec; 1(2): 65–72.PMCID: PMC2700664


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Zespół policystycznych jajników – operacja laparoskopowa

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.