Nowotwór jądra

Team of doctors.Trudno jest mówić prosto o nowotworze jądra. Istnieje wiele jego klasyfikacji, odmian oraz typów. Co roku w Polsce wykrywanych jest około 700 nowych zachorowań. Szczególnie narażeni są panowie w II oraz III dekadzie życia. Najczęstszym pierwszym objawem jest niebolesne powiększenie jądra, powinien być to sygnał alarmowy dla każdego mężczyzny! U młodych dorosłych (20–24 lata) stwierdza się dwukrotny przyrost zachorowań w ciągu ostatnich 20 lat na nowotwory zarodkowe jądra (1).

br>
Najczęstszym nowotworem występującym u młodych mężczyzn jest rak jądra (24% zachorowań, 6% zgonów) (1). Już u dzieci w wieku 5-9 lat zachorowalność wynosi 10% zachorowalności na nowotwory złośliwe, stąd bardzo ważna jest  obserwacja  zstąpienia jąder u małego chłopca. Oczywiście nie wszystkie typy mają związek z wnętrostwem (seminoma spermatocyticum).

Większość nowotworów jąder wywodzi się z nabłonka rozrodczego, czyli są to tak zwane nowotwory germinale. Bardzo rzadkimi przypadkami są przerzuty z innych narządów. Niestety nowotwory germinale są wysoce złośliwe, a także wcześnie dają przerzuty. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia możliwe jest całkowite wyleczenie, jeżeli nowotwór został wykryty we wczesnej fazie. Pomyślne rokowanie,  przy prawidłowo prowadzonym leczeniu, sięga ponad 90%.

Do najważniejszych czynników ryzyka należą wnętrostwo (zwiększa prawdopodobieństwo o około 3-5 razy), dysgenezja jąder, uprzednio rozpoznany guz jądra,a także czynniki genetyczne, dlatego tak ważne jest prawidłowe zebranie wywiadu.

W wielu krajach zaleca się mężczyznom regularne, comiesięczne samobadanie analogiczne do samokontroli piersi przez kobiety. Tak wiele zależy przecież od nas samych! Niestety w Polsce jest to temat ignorowany przez płeć męską, traktowany jak temat tabu. Chorowanie, tymczasowa niedyspozycja, nieprawidłowa budowa narządów płciowych są postrzegane przez mężczyzn jako coś, co obniża ich męskość, atrakcyjność. Pokutujący w mediach wizerunek silnego mężczyzny nie idzie w parze z tym, który kontroluje stan swojego zdrowia i bada się.

Najczęściej, w 90% przypadków, w worku mosznowym wyczuwalny jest niebolesny guz, wyraźnie twardszy od otoczenia bądź też zmiana konsystencji samego jądra. Są to dwa podstawowe objawy, które powinny skłonić każdego mężczyznę do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza. Wielu mężczyzn skarży się również na  niewielki ból, dyskomfort,  a nasilenie tych symptomów pojawia się dopiero w zaawansowanych postaciach raka. U 7% pacjentów występuje ginekomastia (powiększenie oraz tkliwość piersi) związana z wydzielaniem przez nowotwór hormonów. Uczucie ciężaru w mosznie czy  gwałtowne powiększanie się worka mosznowego należą do kolejnych objawów wymienianych przez chorych.

Warto podkreślić fakt, iż nowotwór jądra daje przerzuty już w bardzo wczesnym stadium. Dlatego tak ważna jest regularna samodzielna obserwacja oraz samobadanie, które umożliwią szybką interwencję lekarską, wdrożenie diagnostyki oraz leczenia.

Podczas diagnostyki zmian jąder lekarze wykorzystują przede wszystkim badanie ultrasonograficzne. Jeśli wynik będzie niepokojący, chory kierowany jest na dalsze badania, celem wykluczenia przerzutów (m.in. zdjęcie RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej, rezonans magnetyczny OUN w przypadku objawów neurologicznych, badania biochemiczne stężenia markerów nowotworowych – beta-HCG, AFP, LDH). Rzadko dochodzi do biopsji jądra, sam typ nowotworu ustalany jest po orchidektomii.

Do podstawowych metod leczenia należy usunięcie dotkniętego przez nowotwór jądra (orchidektomia).

Jest to zabieg, wokół którego krąży wiele mitów. Jednym z nich jest niepłodność. Nie może być ona spowodowana samą operacją, gdyż nawet jedno sprawne jądro produkuje tyle testosteronu, by organizm dysponował wystarczającą do zapłodnienia ilością plemników. Powodem niepłodności  może być jednak stosowana w leczeniu chemioterapia, która jest w stanie upośledzić jakość plemników, co może przełożyć się na trudności w poczęciu dziecka. Warto więc decyzję o ojcostwie odłożyć na ok. 2 lata od zakończonego leczenia, by zminimalizować ryzyko pojawienia się wad genetycznych u płodu lub podjąć decyzję o zamrożeniu komórek płciowych przed rozpoczęciem chemioterapii. Drugim bardzo popularnym wśród panów mitem jest zmniejszenie sprawności seksualnej. Takie sytuacje występują rzadko, a nawet jeśli, to ma to najczęściej podłoże psychiczne. Warto podkreślić, iż mężczyzna po operacji nowotworu jądra może normalnie współżyć, a jedynym widocznym skutkiem zabiegu jest jedno jądro.

Uświadamiania  mężczyzn na temat istotności samobadania jąder, a także zachęcanie ich do obserwacji własnego ciała podjęli się studenci medycyny zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Stworzyli oni cykliczny projekt “Movember”. W Polsce akcja zaczęła się w 2012 roku, jednak z roku na rok przybywa jej zwolenników oraz osób chętnych do propagowania wiedzy.

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Z męskością kojarzy się wiele rzeczy, samochody, motory czy komputery, jednak dzisiaj każdą z tych rzeczy może mieć czy interesować się nią kobieta.

W 100% panom pozostają wąsy, podobnie  jak nowotwór jądra…Mężczyźni zapuszczają wąsy na znak solidarności, co pozytywnie oddziałuje na społeczeństwo ciekawe nowej akcji.

Jeżeli jednak chociaż jeden mężczyzna zacznie się badać będziemy mogli mówić o sukcesie. O nowotworach kobiecych mówi się wiele, pora przełamać tabu i zacząć rozmawiać o męskich problemach. Mężczyzno, weź sprawy w swoje ręce!

Autorzy: M. Malarska, A. Łuczak

Źródło:
1. “Zachorowalność i umieralność na nowotwory, a sytuacja demograficzna Polski”
Alina Potrykowska, Zbigniew Strzelecki, Janusz Szymborski, Janusz Witkowski
2.”Patologia znaczy słowo o chorobie” Jerzy Stachura, Wenancjusz Domagała


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Skręcenie jądra

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.