Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą wpływać na progresję i wystąpienie zaostrzeń u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane

iStock_000034378286_FullNaukowcy z Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuremberg i Ruhr University Bochum w Niemczech przeprowadzili badanie, z którego wynika, że rodzaj kwasów tłuszczowych spożywanych w diecie oraz flora bakteryjna jelit mają wpływ na rozwój i progresję stwardnienia rozsianego, poprzez wpływ na aktywność komórek układu immunologicznego. Swoje wyniki badacze opublikowali w czasopiśmie Immunity.

Pomimo, że dokładna przyczyna chorób autoimmunologicznych nie jest znana, naukowcy coraz częściej interesują się związkiem chorób z jelitami i koloniami bakteryjnymi zasiedlającymi tę część przewodu pokarmowego, zwłaszcza w odniesieniu do zaburzeń neurologicznych, jakim jest SM. Istnieje coraz więcej dowodów, że flora bakteryjna jelit odgrywa kluczową rolę w powstawaniu i progresji choroby, a dieta, która w uprzemysłowionym świecie znacząco się zmieniła, stanowi kolejny ważny czynnik prognostyczny.

Naukowcy przeprowadzili badanie na myszach z zapaleniem mózgu i rdzenia, co stanowiło zwierzęcy model stwardnienia rozsianego. Porównywano efekty stosowania w ich diecie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, charakterystycznych dla diety powszechnej na zachodzie, ze stosowaniem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych , występujących w produktach bogatych w błonnik, metabolizowanych tylko przez bakterie jelitowe. Wykazano, że spożywanie kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach powodowało wzrost ilości komórek prozapalnych i rozprzestrzenianie się ich do innych części ciała, w tym mózgu, a tym samym pogorszenie stanu myszy. W przeciwieństwie do nich spożywanie diety bogatej w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, głównie kwasu propionowego i jego soli spowodowało zredukowanie objawów choroby. Efekt ten został wywołany poprzez uwolnienie ze ścian jelita komórek T regulatorowych, które odpowiadają za tłumienie nadmiernej reakcji zapalnej i autoreaktywnych komórek odpornościowych.

Przeprowadzając to samo badanie u myszy pozbawionych jelitowej flory bakteryjnej nie zaobserwowano podobnej zależności. Pozwoliło to stwierdzić, że bakterie jelitowe, a właściwie produkty przemiany ich materii są bezpośrednio zaangażowane w ten proces.

Naukowcy podsumowywują, że wyniki ich badania mogą przyczynić się do opracowania nowych, opartych na opracowaniu odpowiedniej diety metod leczenia chorób autoimmunologicznych, takich jak SM. Wierzą, że uzupełniając tradycyjne leczenia solami kwasu propionowego, można zoptymalizować terapię stwardnienia rozsianego.

Autorzy:
Klaudia Zyzak, Agata Zwierz, Katarzyna Gałaszkiewicz


Źródło:

1. Dietary fatty acids directly impact central nervous system autoimmunity via the small intestine, Aiden Haghikia et al., Immunity, doi:10.1016/j.immuni.2015.09.007, ublished online 20 October 2015.
2. Commensal microbe-derived butyrate induces the differentiation of colonic regulatory T cells; Yukihiro Furusawa, Yuuki Obata, Shinji Fukuda, et al.;Nature published online 11 November 2013; DOI: 10.1038/nature12721;
3. Polyunsaturated fatty acids for multiple sclerosis treatment: scientific evidence. Kong-González M1, Pérez-Cortéz JG2, Hernández-Girón C3, et al. 2015 Jan 7;15(1):e6062.
4. Dietary Fatty Acids Directly Impact Central Nervous System Autoimmunity via the Small Intestine. Haghikia A1, Jörg S2, Duscha A3et al. . Immunity. 2015 Oct 20;43(4):817-829. doi: 10.1016/j.immuni.2015.09.007


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Patofizjologia stwardnienia rozsianego (SM)

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.