Czy tabletka może zastąpić zastrzyk?

medicine dopingWiększość pacjentów postawionych przed wyborem: „tabletka czy zastrzyk” bez wątpienia wybrałoby tabletkę. Niestety wiele leków nie może być podawanych w tej formie , ponieważ są słabo wchłaniane z przewodu pokarmowego lub ulegają rozłożeniu pod wpływem kwasu żołądkowego i enzymów takich jak proteazy czy endonukleazy.

Aby umożliwić przyjmowanie takich leków doustnie próbowano jednoczesne podawanie ich z inhibitorami enzymów, chemiczna modyfikacja leku, użycie polimerowych mikronośników. Ostatnio w Journal of Pharmaceutical Sciences pojawiła się informacja o nowym, efektywnym sposobie podawania takich leków. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Massachusetts General Hospital (MGH) opublikowali wyniki swoich badań dotyczących akrylowej kapsułki pokrytej mikro igłami ze stali nierdzewnej. Kapsułka ma długość 2 cm, średnicę 1 cm i igły o długości 0,5 cm.

Działanie kapsułki polega na tym, że po jej połknięciu wrażliwe na pH pokrycie ulega rozpuszczeniu i odkryte zostają małe, puste w środku, mikro igły, do których jest uwalniany lek. Substancja jest później wstrzykiwana bezpośrednio do wyściółki żołądka. Prototyp był testowany na zwierzętach, którym kapsułki zawierające insulinę były podawane za pomocą endoskopu do żołądka, po wcześniejszej sedacji. Kapsułka zawierała także metalowy rdzeń, który umożliwiał monitorowanie jej położenia za pomocą radiogramów. Całkowite przejście tabletki przez układ pokarmowy trwało średnio ponad tydzień. Okazało się, że taki sposób podawania insuliny jest bardziej efektywny, tzn. poziom glukozy spadał szybciej i bardziej niż po wstrzyknięciu takiej samej ilości insuliny podskórnie. Podczas dostarczania pacjent nie czuje bólu ponieważ przewód pokarmowy jest pozbawiony receptorów bólowych. Po zakończeniu badania tkanka jelit została zbadana i nie zostały stwierdzone żadne makroskopowe uszkodzenia. Dodatkowo zostały pobrane wycinki z odźwiernika, zastawki krętniczo-kątniczej i kanału odbytu, które stanowią miejsca zwężenia przewodu pokarmowego, i również tam nie zaobserwowano żadnych zmian. Wyniki tych testów pokazały, że tym sposobem insulina była wstrzykiwana do wyściółki żołądka, jelita cienkiego oraz okrężnicy i nie zaobserwowano żadnych oznak uszkodzenia tkanek.

Bezpieczeństwo dostarczania leku przez przewód pokarmowy za pomocą mikroigieł jest poparte przez szerokie doświadczenie gastrologów w stosowaniu zastrzyków do śluzówki (ostrzykiwanie krwawiących wrzodów adrenaliną) oraz na danych z literatury dotyczących połknięcia ciał obcych (okazuje się, że przytłaczająca większość połkniętych, nawet tych ostrych, przedmiotów jest w stanie przejść przez przewód pokarmowy bez żadnych komplikacji). Mimo, że naukowcy używali do testowania swoich kapsułek insuliny, przewidują, że użycie ich wynalazku byłoby najbardziej korzystnym sposobem podawania takich farmaceutyków jak: rekombinowane DNA i RNA, szczepionki oraz przeciwciała – używane do leczenia nowotworów i chorób autoimmunologicznych, jak choroba Leśniowskiego – Crohna. Zespół planuje modyfikację kapsułki tak, aby perystaltyka i skurcze jelit powoli wyciskały lek z kapsułki podczas jej drogi przez przewód pokarmowy. Naukowcy opracowują także igły składające się z degradowalnych polimerów i cukru, które po rozbiciu zostają wbudowane w wyściółkę jelit, gdzie powoli uwalniają lek.

Autorzy: Michalina Zagańczyk, Michał Bączek, Paulina Witkowska, Olga Jelonek

Źródła:
1) Microneedles for Drug Delivery via the Gastrointestinal Tract GIOVANNI TRAVERSO,CARL M. SCHOELLHAMMER,AVI SCHROEDER,RUBY MAA,GREGORY Y. LAUWERS,BARIS E. POLAT,DANIEL G. ANDERSON,DANIEL BLANKSCHTEIN,ROBERT LANGER
2) newsoffice.mit.edu/2014/microneedles-drug-delivery-capsule-1001
3) www.medicalnewstoday.com/articles/283459.php
4) www.sciencealert.com.au/news/20140410-26284.html

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Przygotowanie zestawu do iniekcji

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.