Czy flawonoidy mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka jajnika?

Według najnowszych doniesień naukowców z University of East Anglia w Wielkiej Brytanii flwonoidy – związki powszechnie występujące w herbacie, owocach cytrusowych oraz sokach, zmniejszają zapadalności na raka jajnika. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie The American Journal of Clinical Nutrition.

Flawonoidy to grupa związków bioaktywnych powszechnie występujących w żywności pochodzenia roślinnego. Posiadają udowodnione właściwości przeciwulteniające/antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Aktualnie naukowcy badają udział flawonoidów w hamowaniu proliferacji komórek nowotworowych zachodzących w różnych układach i narządach. Cassidy i wsp. wykazali, że flawonoidy podklas flawonoli i flawanonów mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na nabłonkowego raka jajnika u kobiet. Flawonoidy podklasy flawonoli (np. epikatechina, epigallokatechina, katechina) znajdują się w herbacie, czerwonym winie, jabłkach i winogronach, z kolei podklasy flawanonów (np. naryngenina, naryngina, hesperetyna, hesperedyna) obecne są w owocach cytrusowych (pomarańcze, grejpfruty) i sokach. Badania przeprowadzono na podstawie kwestionariuszy. W pierwszej badanej grupie kobiet wykorzystano kwestionariusz dotyczący czynników ryzyka nowotworu i chorób układu krążenia, natomiast w drugiej grupie – kwestionariusz częstotliwości spożycia żywności (FFQ, ang. food frequency questionnaire). W analizowanych grupach – 723 kobiet chorowało na raka jajnika, co zostało potwierdzone dokumentacją medyczną. W badaniach wzięto pod uwagę sześć głównych podklas flawonoidów – flawonole, flawanony, antocyjany, flawon-3-ole, flawony i flawonoidy polimerowe, obecnych w diecie kobiet z klinicznym ryzykiem zachorowania na raka jajnika. Kobiety, których dieta była bogata w pokarmy i napoje zawierające flawonoidy (podklas flawonoli i flawononów) miały znacznie niższe ryzyko zachorowania na nabłonkowego raka jajnika w odróżnieniu do kobiet z kliniczne rozpoznanym nowotworem.

Podsumowując, badania wskazują, że wprowadzenie do codziennej diety pokarmów i napojów bogatych we flawonoidy wiąże się ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na raka jajnika. W związku z tym flawonoidy mogą stanowić istotny element profilaktyki nowotworu. Należy jednak przeprowadzić badania prospektywne i doświadczalne w celu potwierdzenia uzyskanych wyników.

Autorzy: Agnieszka Sikora, Małgorzata Kozioł, Anna Sikora

Źródła:
1. Cassidy A., Huang T., Rice M.S., Rimm E.B., Tworoger S.S.: Intake of diet ary flavonoides and risk of epithelial ovaria cancer. The American Journal of Clinical Nutrition 2014, doi: 10.3945/ajcn.114.088708.
2. Majewska M., Czeczot H.: Flawonoidy w profilaktyce i terapii. Farm. Pol. 2009, 65 (5):
369-377.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Laparoskopowe usunięcie jajnika z powodu torbieli

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.