Zamknięcie przetrwałego przewodu tętniczego u wcześniaków metodą małoinwazyjną

Evan Zahn, ekspert w dziedzinie wrodzonych wad serca wraz ze współpracownikami z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles zastosował małoinwazyjną technikę naprawy jednej z najczęstszych wrodzonych wad serca u wcześniaków. Zamknięcie przetrwałego przewodu tętniczego tą techniką pozwoli poprawić stan małych pacjentów bez narażenia ich na operację na otwartym sercu. Wyniki pracy naukowców opublikowano na łamach czasopisma Catheterization and Cardiovascular Interventions.

Przetrwały przewód tętniczy (patent ductus arteriosus, PDA) to pozostałe z okresu życia płodowego naczynie łączące pień tętnicy płucnej z aortą. PDA stanowi jedną z najczęstszych wrodzonych wad serca, może występować w postaci izolowanej lub towarzyszy wadom złożonym.

Przewód tętniczy jest strukturą płodową, dzięki której krew wypływająca z prawej komory omija płuca i kieruje się do aorty zstępującej. W następstwie wzrostu utlenowania krwi oraz zmniejszenia stężenia prostaglandyn rozszerzających naczynia w ciągu kilkudziesięciu godzin po urodzeniu dochodzi do fizjologicznego zamknięcia się przewodu tętniczego. U wcześniaków komórki przewodu tętniczego są mniej wrażliwe na czynniki powodujące jego zamykanie, dlatego im niższy wiek płodowy, tym wyższe jest prawdopodobieństwo przetrwania drożności przewodu tętniczego. PDA poprzez nieprawidłowy przepływ krwi może doprowadzić do rozwoju niewydolności krążenia, opóźnienia rozwoju fizycznego, krwotoków śródmózgowych a nawet śmierci.

Leczeniem z wyboru PDA u wcześniaków jest obecnie leczenie operacyjne przed którym prowadzi się próby leczenia farmakologicznego. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu inhibitorów cyklooksygenazy które obniżają poziom prostaglandyn, powodując obkurczanie się i zamykanie światła przewodu tętniczego. W trakcie operacji chirurgicznej podwiązuje się przewód lub przecina się go, a następnie podwiązuje kikuty.

Przeznaczyniowe zamykanie PDA zarezerwowane było do tej pory jedynie dla dzieci ze starszych grup wiekowych. Naukowcy rozwinęli opartą na cewnikowaniu technikę wykorzystującą wyszukane technologie fluoroskopii i echokardiografii i dostosowali ją do wcześniaków.

Badanie nad potwierdzeniem skuteczności nowej techniki trwało rok (03. 2013 r.- 02. 2014 r.) i objęto nim sześcioro niemowląt urodzonych między 26 a 31 tygodniem ciąży z przetrwałym przewodem tętniczym. W trakcie zabiegu wiek dzieci mieścił się w przedziale od 16 do 80 dni (średnio 21,5 dni), a masa ciała w przedziale 870 do 2.240 gram (średnio 1,180 g). Sam zabieg trwał od 33 do 87 minut, w trakcie którego metodę fluoroskopii użyto średnio przez 9,4 minuty. U wszystkich niemowląt zabieg zakończył się sukcesem i nie zaobserwowano żadnych komplikacji.

Zastosowanie opisanej techniki oraz wyniki badań przeprowadzonych przez lekarzy wskazują na wysoką skuteczność minimalnie inwazyjnej metody zamknięcia PDA u wcześniaków. Również długość trwania zabiegu, która jest stosunkowo krótka sugeruje, że zabieg może być wykonywany stosunkowo bezpiecznie. Świadczy o tym także brak powikłań po zabiegach. Możliwe, że w przypadku potwierdzenia skuteczności metody u większej liczby wcześniaków oraz po dłuższym okresie obserwacji możliwy będzie szybszy powrót do zdrowia.

Autorzy: Anna Szajerska, Karolina Gasińska, Łukasz Kurasiewicz, Jerzy Bednarski

Źródło:
1. Zahn E. M., Nevin P., Simmon C., Garg R.; A novel technique for transcatheter patent ductus arteriosus closure in extremely preterm infants using commercially available technology; Catheterization and Cardiovascular Interventions, online: 20 MAY 2014 DOI:  10.1002/ccd.25534
2. http://www.aerzteblatt.de/nachrichten/59570/Katheter-verschliesst-persistierenden-Ductus-arteriosus
3. Kołtowski P., Patkowski D., Adamus J., Wesnerowicz A., Cichoń R., Torakoskopowe zamknięcie przetrwałego przewodu tętniczego u dwóch wcześniaków o wadze 700 i 800 g; Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2012; 9 (4): 428–430 DOI: 10.5114/kitp.2012.32679
4. http://cedars-sinai.edu/About-Us/News/News-Releases-2014/Congenital-Heart-Disease-Specialists-Develop-Nonsurgical-Technique-to-Correct-Birth-Defects-in-Premature-Infants.aspx

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: https://medtube.pl/tribune-pl/2014/08/zamkniecie-przetrwalego-przewodu-tetniczego-u-wczesniakow-metoda-maloinwazyjna/

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.