Czy bakterie zasiedlają łożysko?

Fizjologiczną florą organizmu nazywamy drobnoustroje zasiedlające ciało ludzkie w momencie produ i towarzyszące mu aż do śmierci. Według różnych szacunków, dorosły człowiek posiada około 1014 mikroorganizmów, dostosowanych do warunków miejsca, w którym egzystują. Drobnoustroje kolonizują skórę, przewód pokarmowy i pochwę. Zespół naukowców z Bailor College of Medicine w Houston odkrył, iż mikroorganizmy zasiedlają również łożysko i mogą wpływać na przebieg ciąży. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science Translational Medicine.

Łożysko jest u człowieka narządem wykształcającym się pod koniec I trymestru ciąży i umożliwia rozwój płodu, aż do momentu porodu. Do jego funkcji zaliczamy wymianę gazową pomiędzy organizmem matki a płodem, dostarczanie niezbędnych substancji odżywczych i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii płodu. Dodatkowo pełni ono funkcję narządu endokrynnego, wytwarza gonadotropinę kosmówkową, laktogen łożyskowy oraz hormony sterydowe estrogeny i progesteron.

Doktor Kjersti Aagaard z Teksasu wraz ze współpracownikami uczestniczy w Human Microbiome Project, którego celem jest lepsze poznanie bakterii i grzybów stanowiących florę fizjologiczną człowieka. W ramach tego projektu z 320 łożysk, wkrótce po porodzie zostały pobrane próbki. Z każdej wyodrębniono DNA i poddano go sekwencjonowaniu w poszukiwaniu fragmentów i całych genomów bakterii, w celu oceny i identyfikacji gatunku mikroorganizmu. Wyniki wykazały obecność niewielkich ilości różnorodnych, głównie niepatogennych bakterii szczepu Escherichia coli. Oceniono, iż flora łożyska przypomina najbardziej mikrobiom jamy ustnej dorosłego człowieka.

Według naukowców, drobnoustroje z jamy ustnej matki dostają się do jej krwioobiegu podczas szczotkowania zębów i w tym mechanizmie zasiedlają kolonizowania łożyska. Proces kolonizacji wydaje się mieć ogromne znaczenie, ponieważ stwierdzono istnienie zależności między chorobami dziąseł matki, a przedwczesnym porodem. Odkryto również związek między składem mikrobiomu łożyska, a infekcjami układu moczowego. Zarówno przebyte w ciąży infekcje, jak i antybiotyki stosowane w celu ich leczenia mogą wypływać na zmianę składu flory łożyska, a tym samym na przebieg ciąży.

Stwierdzenie obecności mikroorganizmów w łożysku jest przełomowym odkryciem. W chwili obecnej zespół prowadzi badania, mające na celu określenie zmian składu mikrobiomu łożyska szczególnie u kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem. Ich celem jest również znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy zmiana nawyków żywieniowych będzie pomocna w zmianie składu flory i wpłynie na przebieg ciąży.

Autorzy: Anna Kozioł, Julia Rudnicka

Źródło:
1. Kjersti Asgaard et al., The Placenta Harbors a Unique Microbiome, Science Translational Medicine 21;6(237):237ra65., DOI: 10.1126/scitranslmed.3008599
2. http://news.sciencemag.org/biology/2014/05/placenta-harbors-bacteria-may-impact-fetal-health
3. Spinillo A, Iacobone AD, Calvino IG, Alberi I, Gardella B, The role of the placenta in feto-neonatal infections, Early Human Development, doi: 10.1016/S0378-3782(14)70003-9.
4. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, PZWL Warszawa 2005, s 15-21, ISBN 978-83-200-3540-7 (t. I)

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Ograniczenie krążenia płodowego w wyniku zawału łożyska

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.