Słodycze dla zdrowia zębów

Woman cleaning teeth with toothbrushNaukowcy z Niemiec zaproponowali wykorzystanie martwych bakterii probiotycznych konkurujących z drobnoustrojami próchnicotwórczymi jako dodatku do cukierków. Wyniki badań nad nowym produktem są niezwykle obiecujące dla dalszego rozwoju profilaktyki przeciwpróchnicowej.

Próchnica jest chorobą zakaźną twardych tkanek zębów, polegającą na demineralizacji części nieorganicznej i proteolizie części organicznej szkliwa i zębiny w wyniku metabolizmu cukrów do kwasów przez bakterie obecne w jamie ustnej. Aby proces próchnicowego rozpadu tkanek mógł zaistnieć niezbędne są cztery czynniki: bakterie, cukry, podatność zębów i czas. Największym potencjałem próchnicotwórczym charakteryzują się bakterie Streptococcus mutans i Lactobacillus acidophilus, pomniejszymi bakteriami przyczyniającymi się do rozwoju próchnicy są Streptococcus salivarius, mitis, sanguinis i faecalis. W jamie ustnej człowieka poza bakteriami próchnicotwórczymi przebywają również inne – nieszkodliwe dla tkanek. Bakterie te konkurują z grzybami, zapobiegając powstawaniu infekcji grzybiczych i utrzymując homeostazę w jamie ustnej. Pomiędzy drobnoustrojami w jamie ustnej trwa nieprzerwanie walka o substraty, prowokując wykształcenie mechanizmów służących eliminacji jednych bakterii przez inne. Zależność tę postanowili wykorzystać naukowcy z firmy Organobalance BmbH w Niemczech.

Lactobacillus paracasei to bakterie probiotyczne, naturalnie bytujące w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Często można znaleźć je w suplementach probiotycznych dla dzieci, jako preparat wspomagający leczenie biegunek. Ostatnie doniesienia wskazują również na to, że wpływa on korzystnie na leczenie alergii na pyłki kwiatów. Bazując na wcześniejszych badaniach na gryzoniach, berlińscy naukowcy posłużyli się bakteriami Lactobacillus paracasei, znanymi ze swoich właściwości redukujących liczbę Streptococcus mutans. Bakterie te, przyczepiając się do bakterii próchnicotwórczych, tworzą niewiążące się z powierzchnią zębów konglomeraty z łatwością wypłukiwane przez ślinę.

W badaniu na grupie 60 osób przetestowano bezcukrowe słodycze zawierające zabite bakterie Lactobacillus paracasei. Grupa składająca się z 1/3 uczestników dostawała słodycze wzbogacone o 1mg bakterii Lactobacillus paracasei. Druga grupa (również 1/3 uczestników) dostawała cukierki i wzbogacone o 2mg bakterii Lactobacillus paracasei. Pozostałe 20 osób posłużyło za grupę kontrolną, spożywając te same słodycze, jednak bez dodatku bakterii. Uczestnicy byli poproszeni o spożycie 5 cukierków w trakcie badania trwającego 1,5 dnia. Jednocześnie byli pouczeni, by nie wykonywać żadnych zabiegów higieny jamy ustnej, nie jeść produktów probiotycznych, nie pić wina, kawy ani herbaty. Wyniki były spektakularne. 75% uczestników badania, który otrzymali cukierki z dodatkiem L. paracasei wykazali znaczne obniżenie poziomu próchnicotwórczych drobnoustrojów w ślinie. U osób spożywających cukierki wzbogacone o 2mg bakterii spadek ten był widoczny wyraźnie już po pierwszej dawce.

Przedstawiony sposób walki ze szkodliwymi bakteriami w jamie ustnej jest wydajny i bezpieczny. Nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa zatrucia tak jak w przypadku fluoru. Dodatek bakterii nie zmienia w żaden sposób smaku ani zapachu produktów wzbogacanych i stanowi bezpieczne rozwiązanie dla dzieci łasych na słodycze. Wprowadzenie produktów wzbogaconych Lacctobacillus paracasei na rynek wydaje się być nieproblematyczne i osiągalne w perspektywie kilku najbliższych lat.

Autor: Maria Bilińska

Źródło:
1. Caterina Holz, Christiane Alexander, Christina Balcke, Margret Moré, Annegret Auinger, Maren Bauer, Lauren Junker,Jörg Grünwald, Christine Lang, Markus Pompejus Probiotics Antimicrob Proteins.2013;5: 259–263. Published online 2013 September 8.doi:10.1007/s12602-013-9148 Lactobacillus paracasei DSMZ16671 Reduces Mutans Streptococci: A Short-Term Pilot Study
2. http://www.livestrong.com/article/395836-what-is-lactobacillus-paracasei/

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Próchnica w furkacji zęba – leczenie

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.