Statyny na serce. Statyny na dziąsła.

Statyny są skutecznymi lekami obniżającymi poziom cholesterolu LDL we krwi – ich stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych miażdżycą, takich jak choroba niedokrwienna serca. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców i opublikowane w Journal of the American College of Cardiology sugerują, iż mogą one wspomóc pacjentów w walce z przewlekłym zapaleniem dziąseł i chorobami przyzębia.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi jest problemem dotykającym coraz młodszych pacjentów. O ile wyższy poziom frakcji HDL nie jest niepokojący, o tyle cholesterol LDL przyczynia się do rozwoju niebezpiecznej dla zdrowia miażdżycy. Statyny są najczęściej przyjmowanymi lekami na hiperlipidemię – zmniejszają liczbę incydentów wieńcowych, udarów mózgu i zgonów na tle sercowym. Działają poprzez hamowanie enzymu reduktazy 3-hydroksy 3-metylo- glutarylokoenzymu A (HMG-CoA). Okazuje się, że nie jest to ich jedyna zaleta – wysokie stężenia statyn mogą zmniejszać zapalenie dziąseł u pacjentów już w ciągu 4 tygodni od zażycia pierwszej dawki leku.

Choroby przyzębia łączą się z reguły z przewlekłym zapaleniem dziąseł, które dotyka ok 50% dorosłych pacjentów na całym świecie. Zapalenie dziąseł i przyzębia jest odpowiedzią układu odpornościowego na bakterie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego, gromadzącego się na powierzchni zębów ze względu na niedostateczną higienę jamy ustnej. Bakterie mogą penetrować w głąb kieszonek dziąsłowych i tworzyć kieszenie patologiczne oraz powodować zanik kości, prowadząc w efekcie do patologicznego rozchwiania a nawet utraty zębów. Ważną rolę odgrywają mechanizmy immunologiczne gospodarza oraz czynniki genetyczne. W przypadku wydolnego systemu immunologicznego danego pacjenta ryzyko zapalenia przyzębia jest mniejsze, nawet pomimo ewentualnego przewlekłego zapalenia dziąseł. Choroby przyzębia i miażdżyca mają jedną, niezwykle istotną wspólną komponentę – zapalenie.

W badaniu przeprowadzonym przez zespół dr A. Tawakol wzięło udział 83 dorosłych pacjentów z chorobami układu krążenia lub wysokim ryzykiem ich wystąpienia. Uczestników podzielono na dwie grupy w sposób losowy. W podwójnie ślepym badaniu grupa pierwsza przyjmowała 80 mg atorwastatyny, tymczasem grupa druga 10mg atrowastatyny przez całkowity okres 12 tygodni. Wykonano trzy badania tomograficzne pacjentów: przed rozpoczęciem badania, po czterech tygodniach od jego rozpoczęcia oraz po zakończeniu badania po 12 tygodniach. W końcowym etapie doświadczenia przeanalizowano wyniki 59 pacjentów, zauważając wyraźną poprawę stanu przyzębia i wyciszenie procesów zapalnych przebiegających w dziąsłach już po 4 tygodniach leczenia wysokimi dawkami statyn. Co więcej naukowcy zauważyli, że zniwelowanie procesów zapalnych w dziąsłach łączyło się z redukcją miażdżycy –wskazując na higienę jamy ustnej jako środek zwalczania procesów miażdżycowych w tętnicach oraz na wielokierunkowe działanie statyn. Pacjenci borykający się z zapaleniem dziąseł powinni uważać na poziom cholesterolu we krwi i vice versa.

Statyny okazały się działać korzystnie nie tylko w kierunku obniżenia ilości cholesterolu we krwi –okazuje się, że chronią dziąsła i przyzębie przed niebezpieczeństwem wystąpienia niebezpiecznego dla zębów zapalenia. Dalsze badania są konieczne w celu ustalenia dokładnego mechanizmu odpowiedzialnego za redukcję zapalenia dziąseł podczas przyjmowania statyn.


Autor: Maria Bilińska

Źródło:
1. R. Górska, T. Konopka; Periodontologia współczesna; Med. Tour Press International, Warszawa 2013
2. Ahmed Tawakol, Zahi A. Fayad, Robin Mogg, Achilles Alon, Michael T. Klimas, Hayes Dansky, Sharath S. Subramanian, Amr Abdelbaky, James H.F. Rudd, Michael E. Farkouh, Irene O. Nunes, Chan R. Beals, Sudha S. Shankar.Intensification of Statin Therapy Results in a Rapid Reduction in Atherosclerotic Inflammation. Journal of the American College of Cardiology, 2013; 62 (10): 909 DOI:10.1016/j.jacc.2013.04.066


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Pęcherzyk żółciowy – cholesteroloza


Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.