Nowa struktura anatomiczna w rogówce ludzkiego oka

Anatomia prawidłowa człowieka jest bez wątpienia fascynującą i niezwykle skomplikowaną dziedziną nauki. Niezliczone struktury anatomiczne znawcy przedmiotu opisywali i charakteryzowali przez lata. Okazuje się, że proces poznawania kolejnych tajemnic ludzkiej anatomii jeszcze się nie skończył. Dowodzi tego profesor okulistyki Harminder Singh Dua z Uniwersytetu w Nottingham, który zaprezentował w maju tego roku w czasopiśmie „Ophthalmology” uaktualnioną histologię ludzkiej rogówki.

Gałka oczna składa się z wielu wysoce wyspecjalizowanych elementów. Najbardziej zewnętrzną częścią oka jest rogówka przepuszczająca i skupiająca promienie świetlne. Nie posiada ona naczyń krwionośnych, gdyż odżywianie jej zachodzi na zasadzie dyfuzji z sąsiednich tkanek. Rogówka jest również silnie unerwiona i pełni funkcje ochronne dla narządu wzroku. W rogówce do tej pory zidentyfikowano mikroskopowo pięć warstw (w kolejności od przodu do tyłu): nabłonek przedni rogówki, blaszkę graniczną przednią, istotę właściwą rogówki, blaszkę graniczną tylną oraz nabłonek tylny rogówki. Profesor Dua opisał nową warstwę znajdującą się w rogówce między istotą właściwą rogówki, a blaszką graniczną tylną, tzw. „warstwę Duy” (ang. Dua’s layer).

Wykonując badania związane z przeszczepem rogówki, zespół profesora z Nottingham zaobserwował charakterystyczne zachowanie się jej struktury po usunięciu blaszki granicznej tylnej. Na podstawie rozmieszczenia pęcherzyków powietrza wprowadzanych do rogówki po tym zabiegu oraz ocenie histologicznej w mikroskopie elektronowym wysnuto wniosek na temat nowego elementu w ludzkim oku. 15 mikrometrowa warstwa w porównaniu z grubością całej rogówki 0,5 mm wydaje się być bardzo delikatną konstrukcją, jednak po dokładnych badaniach wykazano, iż jest w stanie wytrzymać ciśnienie 200 kPa.


Odkrycie ma nie tylko wartość teoretyczną. Mimo krótkiego czasu od opublikowania artykułu, w świecie medycyny dostrzega się już potencjalne korzyści płynące ze świadomości istnienia nowej warstwy rogówki. Zabiegi mikrochirurgiczne na rogówce mogą stać się bardziej precyzyjne, dzięki nowej wiedzy o złożoności jej struktury. Pozwoli to również na wyjaśnienie patomechanizmu chorób rogówki, w których doszukuje się rozdarcia „warstwy Duy” jako czynnika sprawczego. Podsumowując, według autorów, podręczniki do okulistyki czeka gruntowne uzupełnienie o nowe informacje dotyczące anatomii, patofizjologii i chirurgii oka.

Autor: Kamil Chorążka

Źródło:
1. Dua HS, Faraj LA, Said DG, Gray T, Lowe J. Human Corneal Anatomy Redefined: A Novel Pre-Descemet’s Layer (Dua’s Layer). Ophthalmology. 2013 May 25. pii: S0161-6420(13)00020-1. doi: 10.1016/j.ophtha.2013.01.018. [Epub ahead of print].
2. Niżankowska M. Okulistyka. Podstawy kliniczne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2007.
3. Putz R, Pabst R. Sobotta – Atlas of Human Anatomy English/Latin Single Volume Edition. Churchill Livingstone 2009.


Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj na MEDtube.pl: Operacja Zaćmy, Phaco Chop

Brak komentarzy.

Odpowiedz

(required)

(required)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.